13. apríla 2008

Lacko zdolal Itonišviliho a poslal Slovensko do baráže

Slovenskí tenisti majú už po úvodnej nedeľňajšej dvojhre zápasu s Gruzínskom istotu postupu do septembrového súboja o účasť vo svetovej skupine Davisovho pohára. Tretí barážový duel v rade ...

BRATISLAVA 13. apríla (WEBNOVINY) - Slovenskí tenisti majú už po úvodnej nedeľňajšej dvojhre zápasu s Gruzínskom istotu postupu do septembrového súboja o účasť vo svetovej skupine Davisovho pohára. Tretí barážový duel v rade vybojoval pre Slovákov Lukáš Lacko, ktorý v súboji jednotiek oboch tímov zdolal Nodara Itonišviliho za 79 minút 6:3, 6:1, 6:3. Slováci vedú v stretnutí 2. kola I. skupiny euroafrickej zóny nad Gruzíncami pred záverečnou dvojhrou už nezvratných 3:1. Meno svojho súpera v ďalšom pokuse o návrat do svetovej skupiny Davisovho pohára sa finalisti tejto súťaže spred troch rokov dozvedia v stredu 16. apríla, keď je na programe žreb. Na domácej pôde v Sibamac aréne Národného tenisového centra zvíťazili slovenskí tenisti po prvý raz od septembra 2005, keď vtedy v semifinále svetovej skupiny zdolali vo víťaznom ťažení Argentínu 4:1. Piešťanský rodák Lacko si pripísal v Davisovom pohári na konto štvrté singlové víťazstvo (bilancia 4:2, celkovo aj so štvorhrou 4:4) a ziskom rozhodujúceho bodu odčinil piatkové nečakané zaváhanie v súboji s Iraklim Labadzem. Rebríčkový rozdiel vyše 1000 miest v rebríčku ATP Entry medzi Lackom (151.) a Itonišvili (1233.) bol citeľný a s výnimkou úvodu zápasu 20-ročný Slovák nemal s gruzínskym rovesníkom žiadne problémy. Z dvoch tretín zaplnené štvortisícové hľadisko Simabac arény NTC vyprevádzalo v závere slovenského tenistu na rozdiel od piatku zaslúženým potleskom. Na záverečnú dvojhru súboja Slovensko - Gruzínsko nastúpia Filip Polášek a Revaz Osadze. SLOVENSKO - GRUZÍNSKO 3:1 po I. nedeľňajšej dvojhre, Slováci postúpili do súboja o účasť vo svetovej skupine 2009 Lukáš Lacko - Nodar Itonišvili 6:3, 6:1, 6:3 za 79 minút Itonišvili vstúpil do zápasu bez bázne a hany, ale aj bez potrebného tenisového umenia. Svetové údery striedal s fatálnymi chybami, pričom tých druhých bolo o poznanie viac. Lackovi stačil štandardný výkon so solídnym servisom a vyčkávaním na nevynútené chyby súpera. Prvý slovenský brejk sa zrodil v piatom geme na 3:2 a druhý potom za stavu 5:3, keď Itonišvili nezvládol podávanie na udržanie v I. sete. Mladý Gruzínec vzápätí využil možnosť ošetrenia a nechal si masírovať pravú ruku. Nepomohlo mu to však. V druhom sete Lacko na antukovom kurte Sibamac arény NTC jednoznačne dominoval a zvíťazil v ňom hladko 6:1. Od stavu 1:1 svojmu súperovi nepovolil ani gem. Ten získal debutant Itonišvili až v treťom sete za stavu 0:2. Keďže Lacko si už do konca zápasu podržal servis, v pohodovom tempe napokon získal rozhodujúci tretí bod pre Slovensko. Pri servise súpera za stavu 5:3 premenil hneď prvý mečbal. SITA