Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Hobby

30. marca 2007

Lastovičky sa vracajú ohlásiť Medzinárodný deň vtáctvaLastovičky, známe vernosťou k svojmu hniezdu sa už začali postupne vracať z juhu Afriky aj na Slovensko. Rodičia sa vždy vracajú na to miesto, kde v predošlom roku postavili svoje hniezdo. Ich ...Zdieľať

BRATISLAVA 30. marca (WEBNOVINY) - Lastovičky, známe vernosťou k svojmu hniezdu sa už začali postupne vracať z juhu Afriky aj na Slovensko. Rodičia sa vždy vracajú na to miesto, kde v predošlom roku postavili svoje hniezdo. Ich navigačné schopnosti, ktoré im pomáhajú na ceste do teplých krajín a späť sa pritom vyrovnajú najšpičkovejším prístrojom GPS. "K dnešnému dňu sme zaznamenali na Slovensku už 43 sťahovavých druhov vtáctva. Medzi prvými prileteli škorce, drozdy, škovránky a cíbiky, pred tromi týždňami sa objavila aj prvá lastovička a o týždeň neskôr i bociany biele," povedala Ivana Hukeľová zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife Slovensko a dodala, že okrem známych poslov jari, medzi sťahovavé vtáky patria aj orol krikľavý, prepelica poľná, slávik alebo kukučka. Práve posledný zo spomínaných operencov prilieta až na prelome apríla a mája. Ako posledný sa však vracia hýľ karmínový, ktorý zimu prečkáva v Ázii.

V čase Medzinárodného dňa vtáctva, ktorý sa každoročne oslavuje 1. apríla už teda bude väčšina druhov vtáctva na Slovensku. Prvoaprílová ochranárska tradícia sa zrodila ešte v časoch rakúsko-uhorskej monarchie. Založil ju už v roku 1900 prírodovedec Otto Hermann, ktorý žil a pôsobil v Brezne. K oslave Dňa vtáctva sa môže pridať každý, ak napríklad zavesí do záhrady vtáčiu búdku, zasadí strom, zabráni vypaľovaniu trávy, alebo sa zúčastní na niektorej z akcií Slovenskej ornitologickej spoločnosti.

Prvý apríl sa v súčasnosti spája najmä s vtipnými okamihmi. Vtipné však dokážu byť aj niektoré vtáky. Medzi ne patrí napríklad známy škorec, ktorý dokáže dokonale napodobiť zvonenie mobilu, cvaknutie spúšte fotoaparátu, ale aj hlasy iných, neraz oveľa väčších vtákov. Hlas pestro sfarbenej vlhy zase pripomína vetu "chytilo ho, bili ho, mal kysele pivo".

SITA/AP


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Vo Viedni vystúpi folková ikona Joan Baez
<< predchádzajúci článok
Vo Viedni vystúpi folková ikona Joan Baez