Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

30. novembra 2020

Loď Oruc Reis po dokončení seizmického výskumu opäť kotví v prístave v Antalyi, bola takmer dôvodom vojenskej konfrontácieTurecké výskumné plavidlo Oruc Reis, ktoré je dôvodom dlhotrvajúceho energetického sporu medzi Tureckom a Gréckom vo východnej časti Stredozemného mora, sa opäť nachádza v ...Zdieľať
turkey_greece_57056 0eb7c72084f14c599457f8384c000187 676x424 30.11.2020  - Turecké výskumné plavidlo Oruc Reis, ktoré je dôvodom dlhotrvajúceho energetického sporu medzi Tureckom a Gréckom vo východnej časti Stredozemného mora, sa opäť nachádza v prístave.


Ministerstvo energetiky v "krajine polmesiaca" v pondelok informovalo, že loď po dokončení seizmického výskumu v oblasti Demre opäť zakotvila v prístave v Antalyi.

Hrozba vojenskej konfrontácie


Ankara v auguste vyslala plavidlo Oruc Reis v sprievode niekoľkých vojenských lodí do vôd, ktoré považujú za svoje Gréci a Cyperčania. Vznikla tak hrozba vojenskej konfrontácie medzi dvomi členskými krajinami NATO.

Európska únia tureckú misiu odsúdila. Začiatkom tohto mesiaca sa plavidlo Oruc Reis zo spornej oblasti vrátilo do Turecka na údržbu. Neskôr však do regiónu opäť prišlo v sprievode dvoch podporných lodí.

Nevedia sa dohodnúť


Grécko a Turecko sa dlhodobo nevedia zhodnúť, či by sa ostrovy mali brať do úvahy pri určovaní priemyselnej a hospodárskej hranice. Grécko má tisíce ostrovov a ostrovčekov, z ktorých je obývaných približne dvesto.

Turecko obviňuje Grécko, že sa snaží ukoristiť výhodnejšie postavenie v prípade nálezísk na jeho úkor. Ankara tvrdí, že hranica by sa mala nachádzať medzi gréckou a tureckou pevninou a nemali by sa brať do úvahy grécke ostrovy.

Rokovania s Gréckom


Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dávnejšie poznamenal, že grécky ostrov, pri ktorom sa Gréci oháňajú kontinentálnym šelfom, sa nachádza iba dva kilometre od tureckého pobrežia a až 580 kilometrov od gréckej pevniny.

Turecko tvrdí, že EÚ sa v spore nespravodlivo postavila na stranu Grécka a Cypru. Vysokopostavený poradca tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana sa predminulý týždeň stretol v Bruseli s najvyššími predstaviteľmi EÚ. Tvrdí, že jeho vláda je naďalej ochotná pokračovať v rokovaniach s Gréckom.


Zdroj: Webnoviny.sk - Loď Oruc Reis po dokončení seizmického výskumu opäť kotví v prístave v Antalyi, bola takmer dôvodom vojenskej konfrontácie © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Migrantov z nábrežia hanby presunuli do iných zariadení, dočasný tábor demontovali
<< predchádzajúci článok
Nezaočkované osoby môžu v Británii čeliť obmedzeniam v bežnom živote

Loď Oruc Reis po dokončení seizmického výskumu opäť kotví v prístave v Antalyi, bola takmer dôvodom vojenskej konfrontácie - diskusné fórum čitateľov