Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

13. októbra 2020

Machu Picchu navštívil prvý turista od začiatku pandémieMachu Picchu je najzachovanejšou architektonickou pamiatkou ríše Inkov, ktorá v 16. storočí ovládala veľkú časť západnej časti Južnej Ameriky.Zdieľať
Machu Picchu navštívil prvý turista od začiatku pandémie

Najznámejšiu turistickú atrakciu v Peru Machu Picchu nedávno opätovne otvorili po tom, čo bola niekoľko mesiacov uzavretá z dôvodu pandémie koronavírusu. Starodávne mesto však bolo sprístupnené len jednému človeku – Japoncovi, ktorý v krajine uviazol počas pandémie. Informovala o tom v utorok agentúra AFP.


„Prvý človek na Zemi, ktorý od uzamknutia krajiny navštívil Machu Picchu, som ja!!!," napísal Jesse Katayama na sociálnej sieti Instagram. Pridal aj svoje fotografie nad starodávnym mestom, ktoré kedysi lákalo tisíce turistov denne.

Katayama, ktorý je inštruktorom boxu, uviazol v Peru v marci. Lístok na návštevu Machu Picchu si kúpil len niekoľko dní pred vyhlásením zdravotnej pohotovosti v krajine. Pre peruánske noviny povedal, že v tejto oblasti plánoval stráviť iba tri dni, ale po zrušení medzinárodných letov a obmedzení pohybu v rámci krajiny tam bol nútený zostať celé mesiace.

Nakoniec sa o jeho osude dozvedeli miestne orgány cestovného ruchu, ktoré súhlasili s udelením osobitného povolenia pre návštevu mesta Inkov.

Machu Picchu je najzachovanejšou architektonickou pamiatkou ríše Inkov, ktorá v 16. storočí ovládala veľkú časť západnej časti Južnej Ameriky. Ruiny osídlenia Inkov objavil v roku 1911 americký bádateľ Hiram Bingham a v roku 1983 UNESCO vyhlásilo Machu Picchu za svetové kultúrne dedičstvo. Pre návštevníkov ho mali pôvodne znovu otvoriť v júli, avšak sprístupnenie mesta neskôr presunuli až na november.

Do mesta Inkov bude môcť vstúpiť iba 675 turistov denne, čo je 30 percent z počtu povoleného pred pandémiou.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Romantický triler Dokonalá lesť
<< predchádzajúci článok
Vedci sa po roku vrátili z najväčšej polárnej expedície, v Arktíde skúmali klimatické zmeny

Machu Picchu navštívil prvý turista od začiatku pandémie - diskusné fórum čitateľov