Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Dlhová kríza

26. júna 2012

Magnát Soros varoval Merkelovú pred nerozumnými nápadmiAmerický miliardár maďarského pôvodu George Soros varuje nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú pred situáciou, keď sa jej krajina stane "centrom ríše" a bude priamo zodpovedná za rozpad ...Zdieľať
merkelova LONDÝN 26. júna (WEBNOVINY) - Americký miliardár maďarského pôvodu George Soros varuje nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú pred situáciou, keď sa jej krajina stane "centrom ríše" a bude priamo zodpovedná za rozpad spoločnej menovej únie.


Soros pre utorkové vydanie denníka Financial Times (FT) vyjadril názor, že Merkelová by nemala uprednostňovať vytvorenie politickej únie pred tou fiškálnou a bankovou.

Rodák z Budapešti považuje takéto návrhy za "nereálne a nerozumné" a v tejto súvislosti varuje pred fiaskom na tohtotýždňovom summite Európskej únie v Bruseli.

To podľa jeho slov hrozí pre pretrvávajúci odmietavý postoj vlády v Berlíne, čo údajne môže ponechať Európu bez ochrany pred možným odchodom Grécka z eurozóny.

"Možno to vyhovuje nemeckých záujmom, no vytvorí to veľmi odlišnú Európu od tej otvorenej spoločnosti, ktorá podnecovala predstavivosť ľudí. Urobí to z Nemecka centrum ríše a perifériu dostane do trvalo podriadenej pozície. A to nie je to, čo Merkelová a väčšina Nemcov chce," skonštatoval pre FT 81-ročný magnát, ktorý v 90. rokoch zbohatol najmä vďaka špekuláciám na finančnom trhu.

Soros zároveň vyzval na vytvorenie európskeho fiškálneho orgánu, ktorý by v spolupráci s Európskou centrálnou bankou vytvoril fond na kontrolu a spravovanie veľkých dlhov, predovšetkým Talianska a Španielska.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Miloslava Zemková napadne jej odvolanie na Ústavnom súde
<< predchádzajúci článok
Tínedžera pri Nových Zámkoch zavalil traktor