Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Dlhová kríza

25. júna 2012

Cyprus potrebuje peniaze, žiada úniu o finančnú pomocCyprus žiada o finančnú pomoc zo záchranných fondov EÚ v dôsledku vysokej zaangažovanosti jeho finančného sektora v Grécku. "Účelom požadovanej pomoci je zamedzenie rizík pre ...Zdieľať
cyprus NIKÓZIA 25. júna (WEBNOVINY) – Cyprus žiada o finančnú pomoc zo záchranných fondov EÚ v dôsledku vysokej zaangažovanosti jeho finančného sektora v Grécku.


"Účelom požadovanej pomoci je zamedzenie rizík pre cyperskú ekonomiku, hlavne tých plynúcich z negatívnej reťazovej reakcie vo finančnom sektore, ktorú môže vyvolať vysoká zaangažovanosť v Grécku,“ uvádza cyperská vláda vo svojom stanovisku.

Zo záchranných fondov už čerpá pomoc Grécko, Írsko a Portugalsko.

Najnovšie o finančnú pomoc zo záchrannej siete EÚ požiadalo Španielsko.

Medzinárodná ratingová agentúra Fitch Ratings znížila v pondelok dlhodobý emisný rating (IDR) v domácej a zahraničnej mene Cypru na BB+ z úrovne BBB- a pridelila mu negatívny výhľad.

Agentúra tiež znížila krátkodobý IDR krajiny na B zo stupňa F3 a stropný rating potvrdila na stupni AAA.

Tento krok odzrkadľuje predpoklad agentúry Fitch, že množstvo kapitálu, ktorý bude musieť krajina naliať do svojho bankového sektora, bude vyššie v porovnaní s predchádzajúcim odhadom.

Dôvodom je zaangažovanosť troch cyperských bánk Bank of Cyprus, Cyprus Popular Bank a Hellenic Bank v Grécku a do menšej miery aj očakávané zhoršenie kvality ich aktív na domácom trhu. Fitch očakáva, že navyše k sume 1,8 miliardy eur, ktorú požaduje Cyprus Popular Bank, budú banky krajiny potrebovať ďalšiu injekciu až do 4 miliardy eur.

Skoršie tento mesiac znížila rating Cypru aj ďalšia ratingová agentúra Moody's. Za dôvod svojho rozhodnutia označila zvyšujúce sa riziko odchodu Grécka z eurozóny a už teraz napätú fiškálnu situáciu Cypru.

Agentúra zhoršila hodnotenie úverovej spoľahlivosti krajiny na stupeň Ba3 z úrovne Ba1, pričom do úvahy vzala nový predpoklad, že Cyprus bude musieť prispieť k podpore svojho bankového sektora čiastkou väčšou, ako bol predošlý odhad, ktorý naznačoval, že pôjde o sumu na úrovni 5 až 10 percent hrubého domáceho produktu (HDP)

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Bojujte s pigmentovými škvrnami
<< predchádzajúci článok
Štát dal na odletovú halu v Poprade takmer tri milióny eur