Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

15. novembra 2011

Malacky dostanú 8000 eur na problémy s rómskou rodinouMesto Malacky podalo žiadosť na Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity o pridelenie dotácie na riešenie situácie obyvateľov Družstevnej ulice. Mesto žiadalo o 9 540 eur, ...Zdieľať
lipsic riesi problem v malackach BRATISLAVA 15. novembra  – Mesto Malacky podalo žiadosť na Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity o pridelenie dotácie na riešenie situácie obyvateľov Družstevnej ulice.


Mesto žiadalo o 9 540 eur, poskytnú im dotáciu vo výške 8 000 eur.

Mesto by chcelo zabezpečiť dvoch sociálnych pracovníkov, ktorí by obyvateľom poradili v sociálnej oblasti, v oblasti zamestnanosti, vzdelávania a voľnočasových aktivít detí a mládeže.

V rámci dotácie mesto žiada aj o financie na mediátora, ktorý by mal zlepšiť komunikáciu pri riešení susedských sporov.

Ako agentúru SITA informovala malacká hovorkyňa Tatiana Búbelová, o dotáciu na projekt s názvom Poskytovanie služieb na riešenie nepriaznivej sociálnej situácie obyvateľov Družstevnej ulice požiadali v Malackách ešte začiatkom augusta tohto roka.

Prvé písomné potvrdenie o pridelení dotácie 8 000 eur doručili Malackám e-mailom 7. novembra. Mestský úrad do tohto termínu ešte vždy nedostal na podpis zmluvu. Projekt, ktorý bol pôvodne plánovaný na obdobie od septembra do konca decembra, tak mesto stále nemôže realizovať.Kontajnery pre neprispôsobivých občanov (13. júla 2011)


Mesto podľa Búbelovej požiadalo o dotáciu, aby zlepšili sociálnu situáciu skupiny rómskych obyvateľov, ktorí žijú v spoločnom dvore na Družstevnej ulici. Malacky by chceli dosiahnuť zmiernenie, prípadne eliminovať napätie v občianskom spolunažívaní.

„Zámerom bolo čo najskôr zainteresovať dvoch sociálnych pracovníkov so zameraním na poradenstvo v sociálnej oblasti, v oblasti zamestnanosti, vzdelávania a voľno-časových aktivít detí a mládeže,“ uviedla Búbelová. Tí by mali obyvateľom Družstevnej ulice pomôcť pri riešení životných situácií, sprostredkovať kontakt s úradmi, samosprávou a inštitúciami, zaoberať by sa mali plnením povinnej školskej dochádzky a možnosťami ďalšieho vzdelávania rómskych detí.
 


Minister žiada zlepšenie do 60 dní (18. februára 2011)


Malacky žiadali financie v rámci dotácie aj na mediátora, ktorý by mal pomáhať zlepšeniu komunikácie pri riešení susedských sporov. Vzhľadom na nepriaznivé hygienické pomery, v akých rómske rodiny žijú, mesto žiadalo peniaze aj na prenosné toalety.

Podľa Búbelovej sa v niektorých médiách objavili informácie, že Rómovia z Družstevnej ulice v Malackách dostali dotáciu 8 000 eur na zariadenie chemických toaliet. „Takáto informácia nie je pravdivá,“ uzavrela Búbelová.

Problém spolužitia medzi susedmi na Družstevnej ulici v Malackách pretrváva od roku 2009.

Obyvatelia ulice sa sťažujú na hluk, nehygienické správanie aj drobné krádeže zo strany neprispôsobivej rodiny. Malacky v súvislosti s touto situáciou dvakrát navštívil aj minister vnútra Daniel Lipšic.
 


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Rómovia z Luníka IX chcú protestovať proti diskriminácii (5. 5. 2011)
 Rómovia z Luníka IX kritizovali mesto aj štát (5. 5. 2011)
 Predsudky strpčujú život Rómov v Starej tehelni (12. 12. 2005)
 Rómovia vedia robiť, ak sa im dá príležitosť (24. 11. 2005)nasledujúci článok >>
Busha a Blaira idú v Malajzii symbolicky súdiť
<< predchádzajúci článok
SaS chce rokovať o ďalšom znižovaní deficitu

Malacky dostanú 8000 eur na problémy s rómskou rodinou - diskusné fórum čitateľov