Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

06. decembra 2022

Maroš Žilinka sa ohradil voči viacerým vyjadreniam poslancov v parlamenteGenerálny prokurátor považuje za smutné, že z ich vystúpení sa vraj asi len jedno týkalo správy o činnosti prokuratúry, ktorú predniesol. Poslanci kritizovali využívanie paragrafu 363 a nedostatočnú komunikáciu generálnej prokuratúry.Zdieľať
Maroš Žilinka sa ohradil voči viacerým vyjadreniam poslancov v parlamente

Na vyjadrenia poslanca Alojza Baránika (SaS) o oslobodzovaní gangstrov reagoval, že takéto vyjadrenia sú vrcholom neúcty. Pripomenul prezumpciu neviny a potrebu rešpektovať dôstojnosť osôb. Podčiarkol, že generálny prokurátor v zmysle paragrafu 363 Trestného poriadku neoslobodzuje a nič nezastavuje, ale svojím zákonným oprávnením reaguje.

Žilinka sa ohradil aj voči niektorým vyjadreniam o krajských prokurátoroch. „Stále rozprávate o tom, ako ich mám na povel,“ povedal poslancom a odmietol dehonestujúce výroky na ich adresu. Dodal, že si váži ich prácu. Deklaroval, že od nich nikdy žiadnu nezákonnosť nežiadal a ani nebude.

Čo sa týka výhrad voči jeho komunikácii, vyzval poslancov, aby nechali na ňom, ako sa bude vyjadrovať.

Pokiaľ ide o spôsob vysvetľovania dôvodov jednotlivých rozhodnutí, myslí si, že kto chce, ten to pochopí. Tvrdí, že vždy poskytli jasné a vecné stanovisko k dôvodom vedúcim k rozhodnutiam prokuratúry. Pripomenul, že všetky odôvodnenia zverejňujú a nie je možné ich dopĺňať o odpovede na nejaké otázky.

Za zavádzanie označil výroky Márie Kolíkovej (SaS), že si generálny prokurátor osobuje právo rozhodnúť o vine a nevine, pričom má o tom rozhodovať súd. Povedal, že prokurátor rozhoduje v zmysle kompetencií a že má dozerať na zákonnosť predsúdneho konania. „Úlohou prokurátora je na každé porušenie zákona reagovať.“ Súdu má byť podľa jeho slov predložená len vec, v ktorej zákonným spôsobom prebehlo prípravné konanie.

Poslanci diskusiou o správe generálneho prokurátora ukončili šiesty rokovací deň. Zídu sa opäť v stredu (7. 12.), od 9.00 h by sa mali venovať správe o činnosti Úradu špeciálnej prokuratúry.


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Žilinka vracia „úder“ špeciálnej prokuratúre, odmieta kritiku a manipulácie v trestných konaniach (5. 4. 2022)
 Generálny prokurátor Žilinka odmieta vyhrocovanie napätých vzťahov s Ruskom formálnymi gestami (31. 3. 2022)
 Generálny prokurátor Žilinka oznámil ruskej prokuratúre, že dohodnutú spoluprácu nenaplní (1. 3. 2022)
 Žilinka opäť použil paragraf 363, tentokrát zrušil časť obvinenia príbuznému exministra Žigu (22. 2. 2022)
 Žilinka odmieta tvrdenia, že by obhajoval sovietsku okupáciu z roku 1968 (14. 2. 2022)
 Žilinka kandidátom na prezidenta? Podľa politológa si zrejme niektoré strany túto ideu osvoja (13. 2. 2022)
 Kolíková vníma vyhlásenie Žilinku k obrannej dohode s USA ako prejav politika, bolo nevhodné (9. 2. 2022)
 Žilinka nemôže byť ticho, chcel by vystúpiť v rozprave k obrannej dohode (8. 2. 2022)
 Premiér Heger trvá na svojom výroku o Žilinkovi, šéfa prokuratúry vyzval na prehodnotenie postoja k paragrafu 363 (6. 2. 2022)
 Polovica Slovákov je spokojných s generálnym prokurátorom Žilinkom, najviac priaznivci Republiky (3. 2. 2022)nasledujúci článok >>
Nitra zvyšuje sadzby za nehnuteľnosti, poplatky za školy aj smetné. Daňový bonus vytvára neúnosnú záťaž, poukazuje mesto
<< predchádzajúci článok
Káčer sa na rokovaní so šéfmi diplomacie V4 zhodol na podpore Moldavska financovaného z Vyšehradského fondu