Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

07. februára 2021

Mávate často zlú náladu? Juhokórejskí vedci našli spôsob, ako ju zlepšiťZlá nálada dokáže pokaziť celý deň. Niekedy sa s ňou človek jednoducho zobudí a nedokážu ju poraziť dobré raňajky ani silná káva.Zdieľať
Zariadenie u potkanov dokázalo potlačiť správanie vyvolané kokaínom

So zlou náladou sa najnovšie snažili bojovať aj vedci z Južnej Kórey.

Ich snaha nevyšla nazmar. Predstavili nové zariadenie, ktoré dokáže nielen zmeniť náladu človeka, ale takisto by mohlo pomôcť bojovať proti chorobám.

Ako zrnko soli

Novinka je malá asi ako zrnko soli a dokážu ju ovládať na diaľku s pomocou smartfónu. Technológia pochádza z dielne odborníkov z Kórejského vyššieho vedeckého inštitútu KAIST.

Pozreli sa aj na to, ako je možné prístroj nabiť zvonku.

Nanočipy s technológiou bluetooth využívajú svetlo na vysielanie pokynov do mozgových neurónov. Vedci veria, že by takto dokázali liečiť aj depresiu či Parkinsonovu chorobu.

Potkany na kokaíne

Svoju teóriu o „manipulovaní s mozgom“ demonštrovali na potkanoch, ktorým injekčne podali kokaín. Jeong-Hoon Kim z lekárskej fakulty v Soule uviedol, že implantáty „úspešne potlačili správanie vyvolané kokaínom“.

Vyhlásil, že dokážu kontrolovať konkrétne správanie zvierat svetelnou simuláciou mozgu. Potrebujú k tomu nové zariadenie s LED diódami a aplikáciu pre smartfón. „Táto technológia uľahčí rôzne cesty na výskum mozgu,“ dodal.

Zariadenie je pripevnené v mozgu s LED diódami na sondách hrubých približne ako ľudský vlas. Ovládanie je bezdrôtové, s pomocou inteligentného telefónu.

Jednoduché nabíjanie

Vedci z novinky však spravili ešte pôsobivejší vynález. Nová a vylepšená verzia obsahuje bezdrôtový zberač energie s cievkovou anténou, ktorá zachytáva striedavé magnetické polia neškodne pulzujúce cez pokožku.

Generuje sa tak elektrina, ktorá nabíja malú batériu v zariadení. Vyhli sa tak nutnosti invazívneho chirurgického zákroku na vymenenie opotrebovaných batérií.

Veríme, že technológiu na rovnakom základe môžeme aplikovať v rôznych typoch implantátov. Príkladom môžu byť mozgové stimulátory či kardiostimulátory. Zároveň by sme tým u pacientov znížili záťaž pre telo,“ objasnil vedúci tímu Jae-Woong Jeong.

Špecifické vlastnosti

V porovnaní s predchádzajúcimi zariadeniami je to veľký krok vpred. Novinka je vyrobená z ultra mäkkých a biologických polymérov, ktoré poskytujú kompatibilitu s mozgových tkanivom a zameriavajú sa na konkrétne neuróny v mozgu.

Výsledky svojej práce zverejnili v žurnále Nature Coomunications. „Toto zariadenie dokážete ovládať kdekoľvek a kedykoľvek a manipulovať tak s neurónovými obvodmi. Vďaka tomu predstavuje veľmi univerzálny nástroj na vyšetrovanie mozgových funkcií,“ povedal spoluautor štúdie Min Jeong Ku.© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Video: Film Krajina ve stínu bodovala u českej filmovej kritiky
<< predchádzajúci článok
VIDEO: Najrýchlejšia horská dráha na svete. Milovníci adrenalínu zažijú jazdu s rýchlosťou viac ako 250 kilometrov za hodinu

Mávate často zlú náladu? Juhokórejskí vedci našli spôsob, ako ju zlepšiť - diskusné fórum čitateľov