Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Príroda-Zvieratá

08. februára 2022

Medzi endemitmi živočíchov prevládajú na Slovensku práve tie karpatskéZa endemické sa považujú aj poddruhy cicavcov, ktoré žijú dlhé obdobie izolovane od iných príslušníkov svojho druhu. Ide napríklad o kamzíka tatranského a svišťa tatranského.Zdieľať
Medzi endemitmi živočíchov prevládajú na Slovensku práve tie karpatské

Medzi endemitmi spomedzi živočíchov na Slovensku prevládajú karpatské endemity. Väčšina z nich sú bezstavovce. Pre TASR to uviedol Ján Kadlečík zo Štátnej ochrany prírody SR.


V horských jazerách Tatier sa napríklad vyskytujú endemické ulitníky, iné žijú aj na vápencových skalách. Významným druhom z ulitníkov je napríklad aj alopia zádielská, endemit Zádielskej doliny v Slovenskom krase. Najbližších príbuzných tohto rodu nájdeme v Rumunsku, opisuje Kadlečík. Dopĺňa, že medzi endemické druhy patrí tiež viacero druhov dážďoviek, suchozemských a vodných kôrovcov či mnohonožiek.

"Hmyz je zastúpený napríklad podunajským endemitom - efemérou podenkou veľkou, viacerými chvostoskokmi, chrobákmi fúzačom zemolezovým, behúnikom bokori, ktorý je významným endemitom Slovenského rudohoria," vysvetľuje Kadlečík.

Pokračuje, že z obojživelníkov je karpatským endemitom mlok karpatský. Za endemické sa považujú aj poddruhy cicavcov, ktoré žijú dlhé obdobie izolovane od iných príslušníkov svojho druhu. Ide napríklad o kamzíka vrchovského tatranského a svišťa vrchovského tatranského.

Endemity sú rastliny alebo živočíchy rôznej taxonomickej úrovne (môžu to byť druhy, poddruhy), ktoré sú zaradené medzi chránené druhy. Lokality výskytu endemitov sú prevažne zahrnuté do sústavy chránených území. Endemické druhy sa vyskytujú obmedzene v určitej špecifickej geografickej oblasti alebo biotope.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Tribute koncerty na jeseň pripomenú slovenskú hudobnú legendu Mira Žbirku
<< predchádzajúci článok
Nominácie hudobných cien Radio Head Awards rádia FM sú známe. Kto má šancu vyhrať?