Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

03. februára 2007

Mesto má prvý útulok pre opustené psy a mačkyPrvý útulok pre opustených psov a mačky dnes oficiálne otvorili v Košiciach. Zároveň to bol aj prvý deň otvorených dverí pre návštevníkov. Útulok v lokalite pri ceste do obce Haniska od ...Zdieľať

KOŠICE 3. februára (WEBNOVINY) - Prvý útulok pre opustených psov a mačky dnes oficiálne otvorili v Košiciach. Zároveň to bol aj prvý deň otvorených dverí pre návštevníkov. Útulok v lokalite pri ceste do obce Haniska od Ludvikovho dvora vďaka pomoci mesta zriadila a spravuje Únia vzájomnej pomoci ľudí a psov. Ako agentúru SITA dnes informovala šéfka únie Dana Tóthová, je to zatiaľ provizórium, no aj tak tu psy nemusia byť sústavne zavretí v kotercoch, či priviazaní, ale majú veľký takmer štvrťhektárový výbeh. V súčasnosti tu našlo svoj druhý domov 114 opustených psíkov a niekoľko mačiek. Ako uviedla Tóthová, o ďalších 30 psíkov sa starajú doma dobrovoľníci, ktorí útulok vybudovali vlastnými rukami.
Záujemcovia, ktorí prišli dnes do útulku, si mohli osvojiť niektorého psíka. Jasmínka, fenka z útulku, mala dnes šťastie a našla si nový domov v rodine Mihaľovcov z Košíc. "Prišli sme a dúfame, že sa nejakému psíkovi zapáčime. Som tu so snúbenicou Gabikou a otcom a hádam si nás nejaký psík vyberie," prezradil Štefan. Dodal, že pre psíka majú vhodné podmienky, keďže bývajú v rodinnom dome so záhradou. Väčšina psov z útulku také šťastie nemá - "oveľa rýchlejšie pribúdajú psíci, ako ich osvojitelia", povedala šéfka únie. I napriek rôznym ťažkostiam únia za štyri roky existencie našla nový domov pre približne 2200 opustených zvierat. Ako ďalej pre agentúru SITA uviedla Tóthová, už na jar začnú budovať na neďalekej parcele, kde bol kedysi armádny poľnohospodársky majetok a sú tam tri budovy, nové a moderné stredisko vzájomnej pomoci ľudí a zvierat, ktoré bude mať kapacitu 250 psov. "Chceme tu robiť canisterapiu, výcvik psov pre záchranárov, ale útulok bude fungovať aj ako osvetová farma pre košické deti, ktoré nemajú šancu naživo vidieť rôzne domáce zvieratá, a budeme len radi, ak sem začnú chodiť a starať sa o ne," dodala. Stredisko budú budovať postupne, po etapách. Prvá etapa začne na jar a ukončiť ju chcú o dva roky.

Podľa Tóthovej je na Slovensku približne 20 útulkov a karanténnych zariadení pre psy, čo však problém opustených a túlavých psov a mačiek nerieši. "Systémové riešenie je predovšetkým v rukách samosprávy miest a obcí, ktoré by mali zaviesť povinné čipovanie psov i mačiek, na základe ktorého sa dá zistiť, komu zviera patrí. Okrem toho by mali zvýhodňovať majiteľov, ktorí si osvoja zvieratko z útulku," poznamela Tóthová.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Nový album Britney Spears sa ponesie v štýle r´n´b
<< predchádzajúci článok
Mesto poskytne pomoc obyvateľom výbuchom zničeného domu