Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

17. mája 2024

Mimovládky sa nedohodli s ministerstvom spravodlivosti, rozhodovať o dotáciách tak budú aj politiciMinisterstvo spravodlivosti SR odmietlo zapracovať pripomienky k vyhláške, ktorou mení mechanizmus rozhodovania o dotáciách pre ...Zdieľať
6645d9acd5325993545481 1 676x451 17.5.2024 (SITA.sk) - Ministerstvo spravodlivosti SR odmietlo zapracovať pripomienky k vyhláške, ktorou mení mechanizmus rozhodovania o dotáciách pre presadzovanie, podporu a ochranu ľudských práv a slobôd. Informuje o tom Občianska platforma pre demokraciu.


V piatok sa na pôde ministerstva uskutočnilo rozporové konanie k hromadnej pripomienke mimovládnych organizácií, ktoré zásadne nesúhlasia s návrhom vyhlášky.

Hlavná výhrada


Zmeny vo vyhláške podľa platformy dramaticky ovplyvnia rozhodovanie o poskytovaní dotácií v gescii ministerstva. Hlavnou výhradou občianskeho sektora je, že bez udania dôvodu sa má transparentný systém, v ktorom žiadosti posudzovali najmä odborníci, podriadiť rozhodovaniu o dotáciách politikom a politickým nominantom.

Zásadnú pripomienku, ktorá požadovala materiál stiahnuť a prepracovať, pripravila občianska Platforma pre demokraciu, ktorá združuje viac ako 60 mimovládnych neziskových organizácií a hromadnú pripomienku voči zmene vyhlášky podporilo aj vyše 2700 občanov.

Využiť chcú všetky zákonné prostriedky


Keďže sa piatkovým konaním nepodarilo nájsť kompromisné riešenie, návrh vyhlášky pôjde podľa platformy na podpis ministra s takzvaným rozporom.

„Zmena vyhlášky je súčasťou zmeny vzťahu vládnej koalície k občianskej spoločnosti, ktorej súčasťou je aj predložený návrh zákona týkajúci sa označovania občianskych organizácií so zahraničnou podporou, či vypustenie požiadavky občianskej participácie pri tvorbe legislatívy z programových dokumentov orgánov štátu," konštatuje platforma.

Predstavitelia Občianskej platformy pre demokraciu avizujú, že využijú zákonné prostriedky pre ochranu nezávislosti občianskeho sektora.


Zdroj: SITA.sk - Mimovládky sa nedohodli s ministerstvom spravodlivosti, rozhodovať o dotáciách tak budú aj politici © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Holandský kráľ telefonoval prezidentke Čaputovej a vyjadril solidaritu so slovenskou spoločnosťou
<< predchádzajúci článok
Na Liptove budú majstrovská Slovenska v saunovaní