Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

31. mája 2023

Minimálna hodnota stravného lístka sa zvyšuje, pri pracovnej ceste o 50 centovMinimálna hodnota stravného lístka sa od začiatku júna tohto roka pre státisíce zamestnancov zvýši z 5,10 eura na 5,48 eura.Zdieľať
img_8972 676x439 31.5.2023 (SITA.sk) - Minimálna hodnota stravného lístka sa od začiatku júna tohto roka pre státisíce zamestnancov zvýši z 5,10 eura na 5,48 eura. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR tým reaguje na vývoj indexu cien jedál a nealkoholických nápojov v reštauračnom stravovaní. Vyplýva to z opatrenia na zvýšenie súm stravného, ktoré nadobudne účinnosť od 1. júna tohto roka.

Suma stravného


Opatrením rezortu práce sa suma stravného zvýši pri trvaní pracovnej cesty od 5 do 12 hodín zo 6,80 eura na 7,30 eura, pri trvaní pracovnej cesty od 12 hodín do 18 hodín z 10,10 eura na 10,90 eura a pri pracovnej ceste trvajúcej nad 18 hodín z 15,30 eura na 16,40 eura.

Minimálna hodnota stravovacej poukážky je pritom podľa Zákonníka práce 75 % stravného pre pracovné cesty v trvaní od 5 do 12 hodín. Pri sume stravného 7,30 eura je minimálna hodnota stravovacej poukážky 5,48 eura. Zákonník práce určuje minimálnu hodnotu stravovacej poukážky, zamestnávateľ sa môže rozhodnúť poskytovať stravovaciu poukážku vo vyššej hodnote.

Ceny jedál a nápojov


Za január tohto roka dosiahol mesačný kumulovaný index cien jedál a nealkoholických nápojov v reštauračnom stravovaní na Slovensku hodnotu 107, čo predstavuje oproti základni zvýšenie o 7 percentuálnych bodov. Za základňu sa pritom považuje príslušný kalendárny mesiac, podľa ktorého sa naposledy upravili sumy stravného.

„V zmysle mechanizmu zvyšovania súm stravného podľa zákona o cestovných náhradách bola teda splnená podmienka na ich zvýšenie," konštatuje ministerstvo práce.


Zdroj: SITA.sk - Minimálna hodnota stravného lístka sa zvyšuje, pri pracovnej ceste o 50 centov © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Slováci si čoraz častejšie kupujú jazdené „kombíky“ na úver
<< predchádzajúci článok
V Rusku horela rafinéria, „masívny útok“ na pohraničí Ukrajiny si vyžiadal zranenia aj ľudský život