Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

09. júla 2024

Minister investícií Raši dostal všetko na zlatom podnose a opäť nehorázne klame, tvrdí RemišováMinister Richard Raši v utorok po rokovaní vlády opäť nehorázne klamal, tvrdí exministerka a ...Zdieľať
08 4 1 676x451 9.7.2024 (SITA.sk) - Minister Richard Raši v utorok po rokovaní vlády opäť nehorázne klamal, tvrdí exministerka a poslankyňa NR SR Veronika Remišová (Za ľudí). Podľa nej v roku 2020, keď jej odovzdával eurofondy, po siedmich rokoch z nich dokázal vyčerpať len jednu tretinu a v čerpaní preto bolo Slovensko na poslednom mieste v EÚ.

Nevypísal jedinú výzvu


„Vo viacerých programoch boli zastavené platby a skrachoval mu celý operačný program na vedu a výskum, ktorý sa musel kvôli korupcii zlúčiť s programom na betónovanie ciest a doteraz naši vedci a vysoké školy pociťujú obrovské škody, ktoré Smer a Hlas napáchali. Museli sme zaviesť krízový manažment, urobiť po nich poriadok, zaviesť protikorupčné opatrenia a dnes je regionálny program IROP, ktorý som mala na starosti vyčerpaný na viac ako 100%, čo je najlepší výsledok v histórii Slovenska,“ tvrdí Remišová. Zároveň bývalá vláda presadila na úrovni EÚ zmeny európskej legislatívy, aby Slovensko mohlo preplatiť náklady za migračnú krízu a za pomoc ľuďom s cenami energií.

„Presun 450 miliónov eur v oblasti životného prostredia, ktorý spomína pán Raši, bol možný iba vďaka zmene európskej legislatívy, ktorú som presadila a bol dlhodobo plánovaný od začiatku energetickej krízy. Práve vďaka reformám a zmenám európskej legislatívy, ktoré sme dokázali presadiť v Bruseli, sa prvýkrát v histórii Slovenska podarilo využiť všetky eurofondy 2014-2020. A neprepadla miliarda eur ako vláde Roberta Fica v roku 2016. Na tom však nemá pán Raši absolútne žiadnu zásluhu, zo starého programového obdobia nevypísal jedinú výzvu,“ zdôraznila exministerka.

Schválene dokumenty pre operačné programy


Príprava európskej legislatívy a jej presadenie bol náročný proces trvajúci celé mesiace a žiadny racionálne zmýšľajúci človek neuverí Richardovi Rašimu, že to dokázal on za dva mesiace v novembri a decembri, dokedy bolo potrebné dočerpať eurofondy.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem


Pri príprave eurofondov 2021-2027 bolo Slovensko medzi prvými šiestimi krajinami, ktoré mali schválené základné dokumenty pre svoje operačné programy. Kvôli pandémii koronavírusu meškala legislatíva na európskej úrovni a partnerskú dohodu s Európskou komisiou Slovensko podpísalo v júli 2022 v rovnakom čase ako napríklad Estónsko.

Všetko predpripravené na zlatom podnose


S výnimkou Grécka podpísali všetky krajiny EÚ partnerskú dohodu až v roku 2022 alebo 2023. Pokiaľ ide o čerpanie eurofondov, Raši dostal podľa Remišovej všetko predpripravené na zlatom podnose, boli vypísané rôzne výzvy.

„Uvediem len jeden príklad za všetky: vypísali sme výzvu na obnovu škôl a telocviční, bolo to vôbec prvý krát, čo sa vôbec mohli stavať a obnovovať takéto zariadenia z eurofondov, pretože sme to dohodli s Európskou komisiou. A Richard Raši minulý rok, hneď po nástupe na ministerstvo túto výzvu zrušil. Keby ju nezrušil, tak v septembri by sa žiaci už mohli vracať do vynovených škôl a telocviční. Pán Raši, je načase, aby ste konečne začali pracovať a prestali sa neustále na niekoho vyhovárať. Ľudia sa daňami neskladajú na váš desaťtisícový plat, aby za to počúvali výhovorky,“ odkázala ministrovi Remišová.


Zdroj: SITA.sk - Minister investícií Raši dostal všetko na zlatom podnose a opäť nehorázne klame, tvrdí Remišová © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Za tunelom Horelica sa stala tragická dopravná nehoda, vodič osobného auta zrážku neprežil (foto)
<< predchádzajúci článok
Fico telefonoval s ukrajinským premiérom Šmyhaľom, potvrdil mu ponuku na hospitalizáciu detských pacientov z Kyjeva