Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

25. augusta 2007

MK SR zverejnilo štúdiu o osude sídiel verejnoprávnych médiíMinisterstvo kultúry (MK) SR chce zlepšiť finančnú situáciu verejnoprávnych médií - Slovenskej televízie (STV) a Slovenského rozhlasu (SRo) vybudovaním ich nového spoločného sídla. Štúdia, ...Zdieľať

BRATISLAVA 25. augusta (WEBNOVINY) - Ministerstvo kultúry (MK) SR chce zlepšiť finančnú situáciu verejnoprávnych médií - Slovenskej televízie (STV) a Slovenského rozhlasu (SRo) vybudovaním ich nového spoločného sídla. Štúdia, ktorú MK SR vypracovalo v spolupráci s konzultačnou spoločnosťou Deloitte Advisory, uvádza tri varianty riešenia sídiel verejnoprávnych médií - prvým je zachovanie a modernizácia súčasných budov, produkčných a vysielacích technológií, druhým je využitie súčasných priestorov STV aj pre SRo a ich modernizáciu a ako tretí variant uvádza vybudovanie nového spoločného mediálneho komplexu pre STV a SRo. Tretí variant - nový spoločný mediálny komplex, je podľa MK SR najvýhodnejší a v novej budove by mohla sídliť aj TASR. Tento model predpokladá, že STV a SRo predajú svoje nehnuteľnosti. Na druhej strane im nezaručuje, že v novom sídle budú mať k dispozícii všetko to, čo majú teraz. Napriek tomu, že realizácia tretieho variantu "je z vlastníckeho, právneho a procesného pohľadu náročná, prináša jednoznačné ekonomické efekty," uvádza sa v Štúdii uskutočniteľnosti systémového riešenia priestorového usporiadania Slovenskej televízie a Slovenského rozhlasu, ktorú zverejnilo MK SR v stredu 22. augusta na svojej webovej stránke http://www.culture.gov.sk, v časti legislatíva - pripomienkové konanie. Materiál sa dá pripomienkovať do 5. septembra.

Ako v rozhovore pre agentúru SITA a týždenník Domino efekt povedal minister kultúry Marek Maďarič, "pokiaľ STV a SRo objektívne vnímajú svoje ekonomické problémy, mali by spoločné sídlo, ktoré nepochybne zníži ich súčasné náklady na prevádzku budov privítať a spoločne so štátom tento zámer realizovať. Neviem si dosť dobre predstaviť, že by na jednej strane STV a SRo žiadali dotácie a na druhej strane by odmietli dlhodobý nástroj na zníženie nákladov." Obe médiá v súčasnosti čakajú, či im štát poskytne dotácie.

Zástupca generálneho riaditeľa STV a riaditeľ pre strategický rozvoj Nikolaj Savický sa k materiálu nechce vyjadrovať, pokiaľ si ho nepreštuduje. Stanovisko STV k materiálu MK SR podľa neho závisí aj od toho, či rešpektuje profesijné požiadavky nutné pre rozhlasovú a televíznu výrobu a či dáva ponuku porovnateľnú s tým, čo v súčasnosti sídlo STV ponúka a ako sa môže potenciálne rozvíjať. Spoločné sídlo verejnoprávnych médií by podľa Savického muselo spĺňať parametre súčasného sídla STV.

SRo sa k návrhu vyjadrí až potom, keď bude presne vedieť, čo konkrétne bude obsahovať navrhované spoločné sídlo verejnoprávnych médií. "Do akej miery si budeme môcť všetko to, čo máme tu, preniesť do nového sídla. Ak by to bolo jedna k jednej, pravdepodobne by sme nemali ani my, ani STV žiadne námietky," pre agentúru SITA to povedal zástupca generálnej riaditeľky SRo Vladimír Repčík. Poukázal na fakt, že zatiaľ nie je jasné, či nový komplex bude zahŕňať napríklad koncertné štúdiá. Repčík upozornil, že od roku 2004 sú nehnuteľnosti SRo a STV v ich vlastníctve a predať sa nedajú bez súhlasu ich manažmentov a rád.

SRo má na konci augusta dostať konečnú podobu vlastnej štúdie riešenia infraštruktúry SRo. Štyri možnosti vypracoval architekt Ivan Marko, spoluzakladateľ architektonického štúdia Markrop. Marko na to má splnomocnenie od architekta Štefana Svetka, spoluautora tzv. obrátenej pyramídy. Prvou alternatívou je rekonštrukcia budovy SRo, druhou je stavba nového sídla SRo v areáli SRo na jeho pozemkoch, tretím riešením je presun SRo do STV v Mlynskej doline a štvrtým je ministerstvom kultúry navrhovaná stavba spoločného sídla STV, SRo a prípadne i TASR v okolí nového SND. Po dokončení štúdie ju SRo zverejní a poskytne MK SR.

Vláda 23. mája odsúhlasila návrh ministra kultúry Maďariča na postavenie novej budovy STV a SRo, kde by po premene zo štátnej na verejnoprávnu tlačovú agentúru mohla sídliť aj TASR. Nové sídlo by malo vyrásť v okolí novej budovy SND. Projekt je súčasťou návrhu optimalizácie infraštruktúry verejnoprávnych vysielateľov v podmienkach digitalizácie, ktorý pripravilo MK SR.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Sarkozymu po sto dňoch dôveruje väčšina Francúzov
<< predchádzajúci článok
Ukradol akvárijné rybky a rastliny za takmer 1 500 000 Sk