05. februára 2010

Mladí karatisti v piatok v Izmire s dvoma medailam

Mladí slovenskí reprezentanti v karate si vybojovali v piatkový úvodný deň na 37. majstrovstvách Európy juniorov a kadetov (MEJaK) a 2. ME starších juniorov (do 21 rokov) v ...

IZMIR 5. februára (WEBNOVINY) - Mladí slovenskí reprezentanti v karate si vybojovali v piatkový úvodný deň na 37. majstrovstvách Európy juniorov a kadetov (MEJaK) a 2. ME starších juniorov (do 21 rokov) v tureckom Izmire dve medaily. V súbornom cvičení kata si Dorota Balciarová zabezpečila postupom do večerného finále minimálne strieborný kov, tiež kadet Matúš Lieskovský získal v športovom zápase kumite v kategórii do 63 kg bronz. Na tohtoročných MEJaK a ME starších juniorov sa oficiálne prezentovalo 768 karatistov zo 41 krajín starého kontinentu.
Iba 16-ročná členka KK Nové Zámky Balciarová, ktorá obhajuje zlato z vlaňajších MEJaK v Paríži, mala v konkurencii 26 karatistiek v Izmire na úvod voľný žreb. V 2. kole zdolala Francúzku Huguesovú 3:2, následne si hladko poradila s Angličankou Sellovou 5:0 a v semifinále zvíťazila aj nad Piperinovou zo Srbska 4:1. Jej finálovou súperkou bude Španielka Margarita Moratová. Talentovaná Dorota Balciarová pokračuje v medailovom ťažení na najvýznamnejších podujatiach. Okrem spomenutého najcennejšieho kovu na prelome januára a februára 2009 na MEJaK v Paríži získala v kata bronz aj na novembrovom svetovom šampionáte tejto vekovej kategórie v marockom Rabate.

Člen Rapidu Bratislava Matúš Lieskovský si v krajine "polmesiaca" najskôr poradil so Švajčiarom Perrenom 2:0, v 2. kole zdolal Bulhara Bumbarského 3:0, potom však aj po sporných verdiktoch arbitrov podľahol domácemu Kahyaogluovi 1:3. Turek však postúpil do finále a potiahol Lieskovského do repasáže. Obhajca tretieho miesta z Paríža (tam však v kategórii do 52 kg, pozn.) to využil a napokon sa aj v Izmire tešil z bronzu. V "opravách" Lieskovský zvíťazil nad Škótom Kellym hladko 8:0 a v boji o 3. priečku uspel s Gjurcinovským z Macedónska 2:0. V kumite kadetov do 63 kg sa predstavilo spolu 30 karatistov.

Ďalší slovenskí kadetskí reprezentanti sa v piatok do medailových bojov nedostali. Kontinentálny šampionát v Izmire pokračuje v sobotu súťažami juniorov a junioriek v kata a kumite, v akcii bude aj 11 slovenských reprezentantov.