Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

10. júna 2013

Moja trpezlivosť má hranice, varuje turecký premiér ErdoganNásilnosti a strety s políciou sprevádzali v noci na pondelok protivládne demonštrácie v niektorých tureckých mestách. Demonštrácie za účasti desiatok tisíc ľudí sa konali už ...Zdieľať
protesty v turecku ISTANBUL/ANKARA 10. júna (WEBNOVINY) - Násilnosti a strety s políciou sprevádzali v noci na pondelok protivládne demonštrácie v niektorých tureckých mestách.


Demonštrácie za účasti desiatok tisíc ľudí sa konali už 11. deň v Istanbule a Ankare ako aj v mestách Izmir a Adana. Protestujúci požadujú odchod premiéra Recepa Tayyipa Erdogana a jeho vlády.

Do ulíc vyšli napriek ostrým varovaniam zo strany Erdogana, ktorý v nedeľu vyhlásil, že síce "ostáva pokojný, no moja trpezlivosť má svoje hranice". "Tí, ktorí nerešpektujú vládnucu stranu, za to zaplatia," povedal dlhoročný premiér prevažne moslimskej krajiny na provládnej demonštrácií v Ankare. Medzitým v Istanbule polícia opätovne použila vodné delá a slzotvorný plyn.

Protesty v Turecku sa začali minulý piatok v Istanbule, kde polícia tvrdo zakročila proti aktivistom protestujúcim proti plánovanej prestavbe námestia Taksim a zrušeniu parku Gezi. Zásah vyvolal protivládne protesty v celej krajine.

Protesty v Turecku sa stupňujú


Opozícia obviňuje vládu Erdogana z presadzovania reforiem smerujúcich k islamizácii spoločnosti. Násilné strety medzi políciou a demonštrantami si podľa oficiálnych zdrojov vyžiadali životy troch ľudí a vyše 4800 utrpelo zranenia. Vrátane 600 policajtov, dodal v nedeľu Erdogan.

V snahe upokojiť situáciu, starosta Istanbulu Kadir Topbas demonštrantom odkázal, že na námestí a priľahlom parku Gezi nevyrastie nákupné centrum. Prestavba námestia sa však podľa neho uskutoční podľa plánu, ktorý zahŕňa výstavbu repliky kasární z Osmanskej ríše.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Protesty v Turecku sa zvrhli do násilností (9. 6. 2013)
 Násilné demonštrácie v Turecku majú druhú obeť (4. 6. 2013)
 Demonštrácie v Istanbule neutíchajú, polícia tvrdo zasiahla (2. 6. 2013)
 V Istanbule použili vodné delá a plyn proti demonštrantom (31. 5. 2013)
 OBRAZOM: V Turecku ďalej hľadajú obete zemetrasenia (11. 11. 2011)
 Turecko sa opäť triaslo, pod troskami sú desiatky ľudí (10. 11. 2011)
 Turecko už neverí na zázrak, záchranné práce ukončili (29. 10. 2011)
 V Turecku zachránili chlapca po vyše sto hodinách pod zemou (28. 10. 2011)
 Turecko postihnuté zemetrasením bojuje aj so snehom (27. 10. 2011)nasledujúci článok >>
Navaľný chce byť starostom Moskvy
<< predchádzajúci článok
Slovensko čaká veľkolepá akcia, privíta dvadsať prezidentov