Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

03. júla 2007

Moskva obviňuje Európu z protiruskej politikyRuský minister zahraničia Sergej Lavrov obvinil členov európskych bezpečnostných organizácií z vytvárania protiruského bloku, ktorý rozdeľuje Európu. "Musíme si položiť otázku o budúcnosti ...Zdieľať

MOSKVA 3. júla (WEBNOVINY) - Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov obvinil členov európskych bezpečnostných organizácií z vytvárania protiruského bloku, ktorý rozdeľuje Európu. "Musíme si položiť otázku o budúcnosti štruktúr a nástrojov, ktoré nám zostali z minulosti. Hovorím najmä o OBSE, NATO a Zmluve o konvenčných ozbrojených silách v Európe (CFE)," uviedol Lavrov v rozhovore uverejnenom v denníku Izvestija. "V rámci týchto organizácií sa formuje blok protirusky naladených krajín... Takto to nemôže ďalej pokračovať. Potrebujeme nový pohľad na vec."

Lavrov v rozhovore upozornil na nedávne napätie medzi Európskou úniou, Severoatlantickou alianciou (NATO) a Ruskom, ako aj na ruské námietky voči plánu Spojených štátov amerických umiestniť časť svojho protiraketového štítu do strednej Európy. Lavrov tvrdí, že v rámci EÚ sa vyskytli pokusy "o vytvorenie negatívnej spoločnej politiky proti Rusku." "Prebieha propagandistická kampaň zameraná na vytvorenie negatívneho imidžu Moskvy... Všetko toto vyvoláva rozpory, najmä na politicko-psychologickej úrovni."

Vzťahy medzi EÚ a Ruskom sa narušili po tom, čo Poľsko minulý rok pre ruské embargo na dovoz mäsa z krajiny zablokovalo začatie kľúčových rokovaní o spolupráci. Moskva naznačila zámer odstúpiť od Zmluvy o konvenčných ozbrojených silách v Európe (CFE) určenej na kontrolu zbraní, ak ju európski partneri neimplementujú, a nesúhlasí s rozšírením NATO do štátov bývalého sovietskeho bloku. Obe strany sa sporia aj o dodávky energetických surovín a demokratické slobody v Rusku.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Lupiči v USA ukradli z banky trezor
<< predchádzajúci článok
Poslanci o pozemkoch pre dostavbu Vysokej školy práva