Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Víkend

12. februára 2009

MS v sudoku v Žiline aj s autorom názvu tejto hryNa majstrovstvá sveta v sudoku, ktoré sa uskutočnia 24. - 27. apríla v Žiline, by mal zavítať aj Maki Kaji z Japonska. Je autorom názvu tohto hlavolamu, ktorý sa pre jeho jednoduchosť neprekladá do ...Zdieľať
ŽILINA 12. februára (WEBNOVINY) - Na majstrovstvá sveta v sudoku, ktoré sa uskutočnia 24. - 27. apríla v Žiline, by mal zavítať aj Maki Kaji z Japonska. Je autorom názvu tohto hlavolamu, ktorý sa pre jeho jednoduchosť neprekladá do žiadneho jazyka. Pozvanie na podujatie prijal aj Wayne Gould z Nového Zélandu, ktorého prezývajú krstný otec sudoku. "Vďaka nemu sa sudoku dostalo do londýnskych Timesov, kde pobláznilo polovicu Anglicka a neskôr celý svet," informoval agentúru SITA Ján Farkaš, predseda Slovenského zväzu hádankárov a krížovkárov.


Súčasťou svetového šampionátu v Žiline bude tiež voľba Miss a Boy sudoku 2009, súťaž o najrýchlejšie čistenie zemiakov, narábanie hokejkou a bude hrať aj na fujare. Sprievodným podujatím je i kongres Svetovej federácie hádankárov. Podujatiu budú predchádzať majstrovstvá Slovenska, ktoré sa v Žiline uskutočnia 28.februára. Vyhlási sa tu i juniorský majster Slovenska v kategórii do 15 rokov a dorastenecký majster Slovenska v kategórii do 18 rokov. Zatiaľ sa na majstrovstvá Slovenska prihlásilo 127 záujemcov, uzávierka registrácie je 23. februára. Všetky údaje sú sprístupnené na webstránke Slovenského zväzu hádankárov a krížovkárov www.szhk.sk.

Zatiaľ najmladšou záujemkyňou je šesťročná Zuzana Branišová z Bytče, ktorej súperkou bude nielen staršia sestra, ale aj otec. Najstarším prihláseným je Bratislavčan Ivan Paulička, ktorý má 76 rokov. Najväčší záujem je zo Žilinského, Trenčianskeho a Bratislavského kraja, najlepšie výsledky však vlani dosahovali v priemere Košičania.

Majstrovstvá sveta v sudoku sa konajú od roku 2006,. O rok neskôr si z nich Košičan Peter Hudák odniesol bronzovú medailu. Aj vďaka tomuto výsledku predložilo Slovensko v októbri 2007 na zasadnutí kongresu Svetovej federácie hádankárov v Rio de Janeiro kandidatúru na usporiadanie majstrovstiev sveta u nás. Hlasovanie členov World Puzzle Federation prisúdilo s vysokou prevahou právo usporiadať štvrtý svetový šampionát v sudoku na Slovensku.

SITA

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Jaromír Nohavica Spevák roka
<< predchádzajúci článok
PROFIL: Muž, ktorý prekvapil kritikov - Robbie Williams