Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Víkend

13. apríla 2009

V Červenom Kláštore cez sezónu viacero noviniekKláštor kartuziánov v Červenom Kláštore pripravuje pred nadchádzajúcou letnou turistickou sezónou viacero noviniek. Vo veži kostola sv. Antona Pustovníka si budú môcť návštevníci pozrieť model ...Zdieľať
POPRAD 13. apríla (WEBNOVINY) – Kláštor kartuziánov v Červenom Kláštore pripravuje pred nadchádzajúcou letnou turistickou sezónou viacero noviniek. Vo veži kostola sv. Antona Pustovníka si budú môcť návštevníci pozrieť model lietajúceho stroja frátra Cypriána. Ide o jednu z viacerých rekvizít, ktorú tu zanechali filmári natáčajúci film o lietajúcom mníchovi. Ďalšou novinkou bude faksimile herbára frátra Cypriána z 18. storočia. Jeho originál sa nachádza v Prírodovednom múzeu v Bratislave. V kláštornom múzeu uvidia návštevníci aj faksimile prvého prekladu Biblie do slovenčiny, ktorý vytvorili kamaldulskí mnísi v Červenom Kláštore v prvej polovici 18. storočia. Originál prvého prekladu Biblie do slovenčiny sa v súčasnosti nachádza v Trnave.


Návštevníci Kláštora kamaldulov v Červenom Kláštore si už túto letnú sezónu budú môcť vybrať zo širšej ponuky bylinkových čajov, výrobkov z bylín a včelích produktov. „Chceme sa venovať veciam, ktoré sa viažu k minulým funkciám kláštora,“ priblížil novinky Milan Gacík z neziskovej organizácie Cyprián, ktorá spravuje Kláštor kartuziánov v Červenom Kláštore. V ponuke pre návštevníkov budú aj „kláštorné euromešce“. Už na budúci rok plánujú v Kláštore kartuziánov výrazne obmeniť a doplniť aj hlavnú expozíciu. Okrem prezentácie mníšskych rádov kartuziánov a kamaldulov, ktorí tu v minulosti pôsobili, bude jedna časť kláštornej expozície venovaná mníšskym rádom, ktoré v stredoveku pôsobili na Slovensku.

Počas hlavnej sezóny, v júli a auguste, už bude návštevníkom k dispozícii aj prvá zrekonštruovaná časť kláštorného komplexu na prvom nádvorí. Okrem moderných sociálnych zariadení vznikne v zrekonštruovanej opravenej budove infocentrum a polyfunkčná spoločenská miestnosť. Súčasťou prvej etapy rekonštrukcie je aj vytvorenie šiestich izieb v podkroví objektu. Tie by mali byť k dispozícii do konca roka. Náklady na rekonštrukciu prvej etapy predstavujú takmer 0,7 mil. eur.

SITA

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V Sade Janka Kráľa v Petržalke pribudnú pamätné lavičky
<< predchádzajúci článok
Vedci urobili krok k vyriešeniu problému neplodnosti žien