Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

02. februára 2020

Na Blízky východ vyslali torpédoborec Takanami, mal by ochrániť japonské tankeryJaponsko vyslalo v nedeľu na Blízky východ vojenskú loď, ktorá má zaistiť bezpečnú plavbu japonským tankerom v miestnych vodách v súvislosti s aktuálnym napätím medzi Iránom a Spojenými štátmi. ...Zdieľať
japan_defense_middle_east_34913 b1f00e369ae2463a9bfc93daf6f69518 676x450 2.2.2020 (Webnoviny.sk) - Japonsko vyslalo v nedeľu na Blízky východ vojenskú loď, ktorá má zaistiť bezpečnú plavbu japonským tankerom v miestnych vodách v súvislosti s aktuálnym napätím medzi Iránom a Spojenými štátmi. Torpédoborec Takanami s približne 200 námorníkmi na palube vyplával z hlavného prístavu Jokosuka v blízkosti Tokia.


Jeho hlavnou úlohou bude zhromažďovanie spravodajských informácií v Ománskom zálive a blízkych vodách. Premiér Šinzó Abe ich označil "životne dôležitú cestu", ktorú každoročne absolvujú tisícky japonských plavidiel. Takýmto spôsobom zabezpečia až 90 percent dodávok ropy pre krajinu, uviedol Abe.

Napätie vo vodách v okolí Arabského polostrova sa vystupňovalo, odkedy americký prezident Donald Trump ohlásil odstúpenie USA od medzinárodnej jadrovej dohody s Iránom a nariadil zabitie iránskeho generála pri nálete v Iraku.

Spojené štáty varovali pred hrozbami, ktoré by mohlo pre obchodné lode predstavovať súčasné napätie v oblasti Perzského zálivu. Vlani čelil Irán obvineniam zo sabotovania ropných tankerov v tejto oblasti. Teherán tieto podozrenia odmietol.


Zdroj: Webnoviny.sk - Na Blízky východ vyslali torpédoborec Takanami, mal by ochrániť japonské tankery © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Slovensko je pripravené na možný výskyt koronavírusu, nemocnica v Martine prípady nepotvrdila
<< predchádzajúci článok
Zásah NAKA v domoch sudcov mohol byť oneskorený, myslí si emeritná sudkyňa Javorčíková

Na Blízky východ vyslali torpédoborec Takanami, mal by ochrániť japonské tankery - diskusné fórum čitateľov