Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

14. júna 2019

Na budúci týždeň odhalia zistenia o lietadle zostrelenom nad UkrajinouNa ilustračnej snímke je Boeing 737-800 leteckej spoločnosti Malaysia Airlines.Zdieľať
Na ilustračnej snímke je Boeing 737-800 leteckej spoločnosti Malaysia Airlines. Foto: TASR AP
Haag 14. júna (TASR) - Medzinárodní vyšetrovatelia zostrelenia dopravného lietadla spoločnosti Malaysia Airlines nad východnou Ukrajinou v piatok oznámili, že na budúci týždeň odhalia nové zistenia, takmer päť rokov po tragédii.


Príbuzní 298 usmrtených ľudí budú informovaní v stredu 19. júna ako prví, potom bude nasledovať brífing pre médiá, uviedol vo vyhlásení Spoločný vyšetrovací tím (JIT) pod vedením Holanďanov.

Boeing 777 smerujúci z holandského Amsterdamu do malajzijského Kuala Lumpuru zasiahla raketa ruského systému BUK 17. júla 2014, keď sa lietadlo pohybovala nad územím východnej Ukrajiny, ovládanej proruskými separatistami, pripomenula tlačová agentúra AFP.

Holandsko a Austrália v máji 2018 informovali, že raketu vystrelila ruská armádna brigáda. Rusko dôrazne popiera účasť na zostrelení a namiesto toho obviňuje z tragédie Kyjev.

Spoločný vyšetrovací tím oznámil, že na budúcu stredu bude mať tlačovú konferenciu "o vývoji v trestnom vyšetrovaní zostreleného letu MH17", ale ďalšie podrobnosti tím neuviedol.

"Stretnutiu s médiami bude predchádzať uzatvorené stretnutie s pozostalými. Najprv budú o vývoji informovaní oni," dodal tím.

V marci tohto roka viedli Austrália a Holandsko prvé rozhovory s Ruskom o vyšetrovaní.

Takmer dve tretiny mŕtvych z tohto osudného letu boli Holanďania, o život prišlo aj 38 Austrálčanov.

JIT tvoria vyšetrovatelia z Austrálie, Belgicka, Malajzie, Holandska a Ukrajiny.

Tím predtým vyhlásil, že bude "starostlivo" skúmať aj protitvrdenia Moskvy o leteckej katastrofe. Dodal ešte, že informácie už skôr poskytnuté Ruskom, ako napríklad údajná prítomnosť ukrajinskej stíhačky v blízkosti dopravného lietadla zachytená na radových záberoch, boli "nesprávne".

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Lehoty na overovanie bytových vodomerov sa od 1. augusta zmenia
<< predchádzajúci článok
Experti varujú pred rizikom požiarov budov ako Grenfell Tower

Na budúci týždeň odhalia zistenia o lietadle zostrelenom nad Ukrajinou - diskusné fórum čitateľov