Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

14. júna 2019

Experti varujú pred rizikom požiarov budov ako Grenfell TowerVyhorená výšková obytná budova Grenfell Tower v západnej časti britskej metropoly Londýn, archívna snímka.Zdieľať
Vyhorená výšková obytná budova Grenfell Tower v západnej časti britskej metropoly Londýn, archívna snímka. Foto: TASR/AP
Londýn 14. júna (TASR) - Dva roky po požiari londýnskeho vežiaka Grenfell Tower, ktorý si vyžiadal 72 životov, bezpečnostní experti varovali, že riziku podobného devastujúceho požiaru sú po celej Británii vystavené stovky ďalších panelákov. Informovala o tom agentúra AP.


Preživší, susedia a politici vrátane londýnskeho starostu Sadiqa Khana sa v piatok zúčastnili na omši pri príležitosti spomienky za obete požiaru londýnskeho vežiaka, najsmrteľnejšieho požiaru na britskej pôde od druhej svetovej vojny.

Kensingtonský biskup Graham Tomlin označil túto nešťastnú udalosť za "národnú hanbu". Podľa neho k nej došlo, lebo "sme neboli schopní mať radi svojich susedov".

Podľa britských vyšetrovateľov bola pravdepodobnou príčinou požiaru zo 14. júna 2017 pokazená chladnička s mrazničkou, ktorá začala horieť v jednom z bytov na štvrtom poschodí budovy. Plamene sa potom rozšírili v priebehu pol hodiny až na vrchol 24-poschodového vežiaka vďaka vysoko horľavým materiálom, ktoré sa nachádzali v izolačnom plášti a vo vonkajšom obložení budovy.

Na výmenu vonkajšieho obloženia súkromných aj verejných budov prisľúbila britská vláda stovky miliónov libier, avšak tieto práce napredujú pomaly. Z 328 budov s podobným horľavým obložením ho doteraz odstránili len zo 105, informovala spravodajská stanica BBC s odvolaním sa na oficiálne údaje príslušného úradu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Na budúci týždeň odhalia zistenia o lietadle zostrelenom nad Ukrajinou
<< predchádzajúci článok
Polícia obvinila z vraždy dvojicu, ktorá mala usmrtiť 44-ročného muža

Experti varujú pred rizikom požiarov budov ako Grenfell Tower - diskusné fórum čitateľov