Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

29. augusta 2006

Na centrálne oslavy v B. Bystrici prišlo takmer tisíc ľudíNa oficiálnej časti dnešných centrálnych osláv 62. výročia Slovenského národného povstania (SNP) sa dnes v areáli banskobystrického Múzea SNP zišlo takmer tisíc ľudí vrátane ...Zdieľať

BANSKÁ BYSTRICA 29. augusta (WEBNOVINY) - Na oficiálnej časti dnešných centrálnych osláv 62. výročia Slovenského národného povstania (SNP) sa dnes v areáli banskobystrického Múzea SNP zišlo takmer tisíc ľudí vrátane prezidenta, premiéra, predsedu parlamentu, zástupcov zahraničných veľvyslanectiev, predstaviteľov krajských a komunálnych samospráv a členov vlády a parlamentu. Na oslavy sa pokúsili dostať aj členovia extrémistickej Slovenskej pospolitosti, podľa ktorých bolo SNP vlastizradou a komunistickým pučom, polícia ich však do areálu múzea nevpustila a vrátanie ich vodcu Mariána Kotlebu ich pre pokus o narušenie osláv predviedla na výsluch.

Prezident Ivan Gašparovič vo svojom slávnostnom príhovore zdôraznil, že SNP môže byť príkladom toho, že proti netolerancii, extrémizmu a neznášanlivosti treba bojovať spoločnými silami. Na organizovaní SNP sa totiž podieľali predstavitelia demokratickej ľavice i pravice i komunisti. "SNP by tiež nebolo možné bez spontánneho občianskeho odboja - ozbrojeného i neozbrojeného," pripomenul Gašparovič.

Predseda Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov Karol Pitka poukázal na nebezpečenstvo neofašizmu a iných extrémistických hnutí. Pripomenul, že vojnový slovenský štát bol vazalom fašistického Nemecka. "Vznik Slovenskej republiky v roku 1993 v nijakom prípade nemohol nadviazať na vojnový slovenský štát, ale len a len na východiská SNP," zdôraznil Pitka s tým, že iba tak môže byť Slovensko prijateľné pre Európu.

Premiér Róbert Fico vidí hlavný odkaz SNP pre dnešok v odvahe ľudí. "Táto odvaha nám niekedy chýba, najmä pokiaľ ide o vyslovovanie vlastných postojov a názorov," povedal na brífingu po skončení oficiálnej časti osláv Fico. SNP je podľa neho najvýznamnejšou udalosťou slovenských dejín. Premiér podporil dnešný zásah polície proti členom Slovenskej pospolitosti. "Títo poloblázni škodia Slovenskej republike. Budem podporovať okamžité a tvrdé zásahy polície voči týmto prejavom. Som rád že zásah bol razantný a vždy budem stáť na strane polície pri týchto podujatiach," uviedol Fico.

Podľa banskobystrickej policajnej hovorkyne Márie Faltániovej sú sympatizanti Slovenskej pospolitosti naďalej na policajnej stanici. "Zatiaľ prebieha dokumentovanie priebehu prečinu výtržníctva, spáchaného prívržencami Slovenskej pospolitosti na oslavách 62. výročia SNP. Bližšie informácie nebude polícia v tejto chvíli poskytovať," uviedla Faltániová.

Neúčasť členov vlády nominovaných Slovenskou národnou stranou na dnešných oslavách Fico odmietol komentovať s tým, že je to otázka na jeho koaličných partnerov. "Toto podujatie organizoval Krajský úrad, nie je to celoštátna oslava organizovaná vládou. Ja som dostal pozvanie ako predseda vlády a akceptoval som ho," povedal premiér.

Oslavy 62. výročia SNP pokračujú v areáli Múzea SNP neoficiálnou časťou - ukážkami činnosti polície a armády a kultúrnym programom. Po celý deň je prehliadka expozície Múzea SNP zadarmo, od 21:00 sú pripravené nočné vstupy.
SITA


© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Maďarsko nevie spoľahlivo stanoviť cieľ pre prijatie eura
<< predchádzajúci článok
Armáda zadržala zbrane Hizballáhu

Na centrálne oslavy v B. Bystrici prišlo takmer tisíc ľudí - diskusné fórum čitateľov

Nevidia si ďalej od nosa.29.8. 20:50:50
Učiteľ30.8. 1:59:22