Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Gala

26. marca 2013

Na festivale Hory a mesto premietnu 12 slovenských filmovOtvorenie 14. ročníka medzinárodného festivalu horského filmu a dobrodružstva Hory a mesto, ktorý sa uskutoční v dňoch 10. až 14. apríla v Cinema City v bratislavskom Auparku, bude venované ...Zdieľať
honnold BRATISLAVA 26. marca (WEBNOVINY) - Otvorenie 14. ročníka medzinárodného festivalu horského filmu a dobrodružstva Hory a mesto, ktorý sa uskutoční v dňoch 10. až 14. apríla v Cinema City v bratislavskom Auparku, bude venované slovenským snímkam a hosťom.


Celkovo na festivale predstavia dvanásť slovenských filmov o lezení, lyžovaní, lietaní, horskom behu a cestovaní, pričom väčšinu z nich osobne uvedú ich autori. Medzi nimi budú napríklad aj Pavol Barabáš, Rastislav Hatiar, Martin Grajciar alebo Vlado Linek.

Ako na utorkovej tlačovej konferencii uviedla dramaturgička festivalu Natália Bokníková, počas otváracieho večera sa predstavia napríklad horolezci Martin Krasňanský, Dodo Kopold a Michal Sabovčík s prezentáciou Rules of Fools o ich expedícii na Great Tango Tower v Pakistane, režisér Martin Jurza uvedie svoje film Mercúň, rafterka Luciša Hollá porozpráva o splavovaní kaňonov indických riek a program prvého dňa uzavrie spomínaný Pavol Barabáš filmom Príbehy tatranských štítov - Posadnutí horami.

Rastislav Hatiar uvedie na festivale až tri svoje snímky - Príťažlivosť, Zabijácka krása a Nízkotatranská stíhačka. Premiéru na podujatí absolvuje maturant Strednej umeleckej filmovej školy v Košiciach Maroš Körtvélyesi, ktorý predstaví hneď dva svoje filmy - Antigravitácia a Tu a Teraz. Vlado Linek, Ján Smoleň a Tomáš Brt budú mať prezentáciu s názvom Grónske krysy o ich vlaňajšej šesťtýždňovej výprave do Grónska a následne uvedú aj rovnomenný film. Na festivale sa predstaví aj cyklista Filip Polc s prezentáciou Najrýchlejší bajker na schodoch.


Festival prinesie celkovo 48 filmov

Celkovo na festivale uvedú 48 filmov, vrátane víťazných snímok z Medzinárodného festivalu horského filmu vo Vancouveri, ktorý vedie Alan Formánek. Ten je zároveň aj programovým riaditeľom Hory a mesto.

V Bratislave tak návštevníci budú mať možnosť vidieť deväť z jedenástich filmov ocenených vo Vancouveri, medzi nimi budú napríklad Krížom cez ľad, Naháňanie ľadu, Ďalej, Umenie slobody a Zlatá himalájska horúčka.

Porotu festivalu Hory a mesto budú tento rok tvoriť poľský horolezec Alek Lwow, nemecký filmár Kerim Jaspersen, slovenská filmová teoretička Daniela Chlapíková a slovenský režisér Robert Rajchl.

Filmy budú súťažiť v kategóriách Zem, Skala, Voda a Vzduch, ďalej udelia Cenu literárneho fondu pre najlepší slovenský film, Cenu Adidas Terrex pre začínajúceho slovenského filmára, Cenu v kategórii V4 a nakoniec Grand Prix.


Nebudú chýbať zahraniční hostia

Na festivale sa už tradične predstavia aj zahraniční hostia. Tento rok to budú Alex Honnold z USA, Maurizio "Manolo" Zanolla z Talianska, Adam Ondra z Česka, spomínaný Alek Lwow z Poľska a Hans Rey zo Švajčiarska.

Alex Honnold, ktorý príde do Bratislavy po prvý raz, patrí medzi elitu medzi skalnými lezcami a je držiteľom niekoľkých svetových rekordov, najmä v rýchlostnom lezení. Na festivale bude mať prednášku spojenú s premietaním fotiek a filmov. Na Slovensku plánuje tiež preskúmať miestne lezecké lokality, neskôr navštívi aj Česko a iné európske štáty.

Pre Adama Ondru pôjde už o tretiu účasť na festivale Hory a mesto, spolu s ním sa na podujatí predstaví aj režisér Petr Pavlíček. Ten Ondru sprevádza na jeho lezeckých cestách a nakrútil o ňom film, ktorý festival uvedie v rámci filmovej prehliadky.

Staršiu generáciu budú zastupovať Maurizio "Manolo" Zanolla a Alek Lwow, pričom druhý menovaný bude mať prednášku o organizovaní a priebehu himalájskych expedícií. Na festivale sa predstaví aj extrémny horský cyklista Hans Rey, ktorý sa tiež venuje aj kaskadérstvu a cestovaniu.


Kino Svet

Jedným zo sprievodných podujatí festivalu budú cestokluby Kino Svet, ktoré ukazujú, aké to je cestovať na vlastnú päsť.

Tohtoročnú sériu multimediálnych prezentácií otvorí Zuzana Greksáková, ktorá prežila rok v Indonézii. Na tejto prezentácii sa zúčastní aj indonézsky veľvyslanec Djumantoro Purwokoputro Purbo, ktorý zároveň otvorí výstavu o Indonézii.

Ďalšie prezentácie sa budú zas venovať napríklad Vietnamu, východnej Európe, Blízkemu východu, Kaukazu, Laponsku alebo Himalájam. Súčasťou festivalu bude aj fotosúťaž, do ktorej tento rok ľudia prihlásili rekordných 1458 fotografií.

Súťaž je určená amatérskym fotografom aj profesionálom, pričom bude rozdelená do štyroch kategórií. Autor najlepšej fotografie, ktorá získa Grand Prix, vyhrá dvojtýždňový trekový výlet do Pakistanu.

Tohtoročnou novinkou je videosúťaž, do ktorej sa takisto môžu zapojiť profesionáli aj amatéri. Po skončení festivalu Hory a mesto vybraný program podujatia uvedú v Česku, Maďarsku a Poľsku. Na Slovensku ho uvidia aj záujemcovia v Prešove, Dolnom Kubíne, Žiline a Zvolene.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Kapela Smola a Hrušky pripravuje dokumentárny film
<< predchádzajúci článok
Jednotka na Veľkonočný pondelok uvedie šou Milujem Slovensko