Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

11. novembra 2006

Na Saturne vyčíňa obrovský hurikánObrovský hurikán, veľký ako dve tretiny priemeru Zeme, vyčíňa na južnom póle planéty Saturn. Vyplýva to z fotografií, ktoré americká Agentúra pre letectvo a vesmír (NASA) získala pomocou ...Zdieľať

BRATISLAVA 11. novembra (WEBNOVINY) - Obrovský hurikán, veľký ako dve tretiny priemeru Zeme, vyčíňa na južnom póle planéty Saturn. Vyplýva to z fotografií, ktoré americká Agentúra pre letectvo a vesmír (NASA) získala pomocou sondy Cassini. Prírodný živel má podľa internetovej stránky spoločnosti BBC v priemere osemtisíc kilometrov a je to vôbec prvý hurikán, ktorý objavili na inej planéte ako Zem. Vedci tvrdia, že búrka má rovnako ako hurikán charakteristické oko a stenu z oblakov. Točí sa pritom rýchlosťou asi 550 kilometrov za hodinu. Podľa všetkého je však iba na jednom mieste a nepohybuje sa.

"Vyzerá to ako hurikán, no nespráva sa to tak. Čokoľvek to je, chceme sa na túto búrku zamerať a zistiť, prečo vznikla," uviedol Andrew Ingersoll, člen tímu, ktorý sa zaoberá analýzou fotografií zo sondy Cassini v Kalifornskom technologickom inštitúte.

SITA,AP


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
PlayStation 3 je po prvom dni vypredaná
<< predchádzajúci článok
Úmrtie R. Neplecha môže ovplyvniť presun ženistov do Kandaháru