Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

11. novembra 2006

V obci otvorili kultúrny dom za 40 miliónovV obci Rovinka blízko Bratislavy dnes otvorili a vysvätili zrekonštruovaný Kultúrny dom za 40 miliónov korún. Na komplexnú opravu stavby získala obec ako prvá na Slovensku finančné prostriedky z ...Zdieľať

ROVINKA 11. novembra (WEBNOVINY) - V obci Rovinka blízko Bratislavy dnes otvorili a vysvätili zrekonštruovaný Kultúrny dom za 40 miliónov korún. Na komplexnú opravu stavby získala obec ako prvá na Slovensku finančné prostriedky z eurofondov. "Stavba bola postavená v 18. storočí, na kultúrne účely slúžila obyvateľom Rovinky celých šesťdesiat rokov. Žiaľ, už dlhšie bola v takom stave, že sa v nej nemohli konať žiadne akcie a budova musela byť zatvorená. Preto sme sa rozhodli využiť možnosť čerpania z eurofondov," povedal pre agentúru SITA starosta obce Štefan Hajdúch. Ako ďalej uviedol, obec najprv vyhlásila výberové konanie na architekta, projektantov a dodávateľa. "Najťažšie však je pripraviť projekt, to je základ. Keď sa nám ho nakoniec podarilo vytvoriť, požiadali sme o peniaze z eurofondov. Projekt sme prvýkrát podávali niekedy začiatkom roka 2005, odsúhlasili nám ho až na druhýkrát koncom daného roka. Problémom totiž bolo, že sme museli mať päť percent na vykrytie rekonštrukcie," povedal Hajdúch.

S rekonštrukciou stavby začala obec v prvý marcový deň roku 2006. "Dnes je kultúrny dom komplexne riešený, svoje priestory tu majú vyhradené všetky organizácie, ktoré máme v obci. Nachádza sa tu aj fitness či internet pre deti, mala by tu byť aj výstavná sieň, kde plánujeme vystavovať atraktívne veci v rámci obcí mikroregiónu Pridunajska," prezradil Hajdúch. Starosta je s vynoveným objektom spokojný a všetkým obciam, ktoré sa chystajú využiť na podobné projekty peniaze z eurofondov odkazuje, aby sa nebáli a išli do toho. "Eurofondov sa naozaj netreba báť," skonštatoval Hajdúch. Ako dodal, už majú odsúhlasenú revitalizáciu centra obce za približne 50 miliónov korún, práce by sa mali začať začiatkom marca 2007.

Na rekonštrukciu Kultúrneho domu získala Rovinka 55 percent z fondov Európskej únie, 40 percent zaplatil štát a zvyšok vyhradila obec z vlastného rozpočtu. Rovinka využila jednotný program NUTS II., ktorý bol vytvorený pre región Bratislavy. Rovinka, ktorej patrónom je sv. Martin, dnes oslavuje 771. výročie založenia a 60 rokov vzniku organizovaného športu v obci.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Popradčania sa dočkali športovej haly
<< predchádzajúci článok
PlayStation 3 je po prvom dni vypredaná