20. februára 2009

Nadstavbová časť Slovnaft extraligy

Hokejisti HC Košice zvíťazili v piatkovom zápase 8. kola nadstavby najvyššej slovenskej súťaže na domácom ľade nad HKm Zvolen 2:1 a definitívne si vybojovali prvenstvo v dlhodobej časti Slovnaft ...

BRATISLAVA 20. februára (WEBNOVINY) - Hokejisti HC Košice zvíťazili v piatkovom zápase 8. kola nadstavby najvyššej slovenskej súťaže na domácom ľade nad HKm Zvolen 2:1 a definitívne si vybojovali prvenstvo v dlhodobej časti Slovnaft extraligy 2008/09. Východniari mohli potvrdiť tohtosezónnu dominanciu v domácej najvyššej súťaži už v utorok na ľade úradujúceho majstra Slovana Bratislava, ale prehrou po samostatných nájazdoch dali "belasým" malú nádej bodovo preskočiť zatiaľ najväčšieho konkurenta v tejto sezóne. O túto šancu ich však pripravili v piatok, keď im na to stačil akýkoľvek bodový zápis.

V tabuľke majú momentálne "oceliari" dve kolá pred koncom nadstavby nedostižný 11-bodový náskok. Víťaz dlhodobej časti Slovnaft extraligy 2008/09 HC Košice získal okrem najlepšej východiskovej pozície pred play off aj miestenku do septembrovej dvojfázovej kvalifikácie o postup do prestížnej Ligy majstrov.
V doterajšej histórii extraligy najčastejšie z prvého miesta do play off vstupoval Slovan Bratislava (5-krát), štyrikrát sa dlhodobú súťaž podarilo vyhrať Košiciam. Hokejisti Trenčína a Zvolena dominovali v základnej časti zhodne v troch prípadoch, Nitra raz.

Súhrn výsledkov piatkových zápasov nadstavbovej časti hokejovej Slovnaft extraligy v sezóne 2008/2009:

Skupina o 1. - 6. miesto - 8. kolo:

Dukla Trenčín - Slovan Bratislava 4:3 (2:1, 0:2, 2:0)
Góly: 7. V. Nemec (Homer, A. Nedorost), 8. Trochta (V. Nemec, Gábriš), 47. Homér (A. Nedorost, V. Nemec), 49. Kudělka (Markovič, Trochta) - 9. Uram (Kukumberg), 21. Lažo (Hreus, Kropáč), 25. Baček (M. Hruška, Martin Sloboda).
Vylúčení: 4:6 na 2 min, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: J. Konc - Mášik, M. Novák, 3920 divákov

Už v tretej minúte nastrelil domáci Nemec žŕdku. Trenčania boli v úvode stretnutia aktívnejší, čo potvrdili aj o chvíľu neskôr. V 7. min neudržal po strele Nemca brankár hostí Hovi puk, a ten mu prepadol za bránkovú čiaru. Využitie presilovej hry už v priebehu 18 sekúnd potvrdil následne aj rozhodca. O necelú minútu neskôr sa v obrannom pásme Slovana pekne uvoľnil Gábriš, našiel Trochtu, ktorý upravil na 2:0. Góly v rýchlom slede pokračovali, keďže v 9. min znížil Uram na 1:2. Dukla mohla v úvodnej tretine zvýšiť opäť na rozdiel dvoch gólov, ale Markovič sám pred Hovim neuspel.
Hneď v úvodnej minúte druhej tretiny premenil nájazd Lažo a vyrovnal. Následné minúty sa hrali najmä pod taktovkou Slovana, čo potvrdil aj gól Bačeka, ktorý v 25. min z ľavého kruhu prestreli Kováča. Slovan sa dostal do vedenia a následne sa zameral najmä na bránenie. Tempo hry upadlo a tímy sa nedostávali do gólových príležitostí. Až v 40. min prešiel defenzívou hostí Nedorost, ale v poslednom momente bol faulovaný.
Trenčania vstúpili do záverečnej tretiny s odhodlaním proti oslabenému Slovanu zvrátiť vývoj duelu. Už v prvej polovici záverečnej dvadsaťminútovky Homér strelou od modrej čiary vyrovnal a ešte pred uplynutím 50. min poslal domácich do vedenia Kudělka, ktorým nahodený puk Hovi nechytil. Záverečné dve minúty sa niesli v znamení viacerých šancí hostí, ale Kováč si so všetkými poradil a Trenčín tak po siedmich zápasoch naplno

HC Košice - HKm Zvolen 2:1 (0:1, 1:0, 1:0)
Góly: 39. Rudolf Huna (Tabaček), 50. Šimurda (Kmiť, P. Bartoš) - 2. Michal Chovan (Hvila).
Vylúčení: 6:8 na 2 min, navyše: Petričko (Košice) na 10 min za napadnutie zozadu, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: D. Konc - Orolin, Tornay, 7151 divákov

Zvolen na košickom ľade pretavil na gól hneď prvú príležitosť - Chovan sa v 68. sekunde spoza bránky dostal pred Lipovského a otvoril skóre. V 4. min hrali domáci presilovku, Bartoš sa ocitol pred Lacom, ale nepresadil sa. V ďalšej početnej výhode v 9. min Húževkov pokus zblízka zvolenský brankár vyrazil. V 16. min sa Kmiť ocitol v nájazde, no ani ten Laca neprekonal. Hosťujúci gólman zastavil puk na bránkovej čiare v 18. min pri ďalšej presilovke Košíc, keď Huba tečoval Kmiťovu strelu. Práve Huba mal na hokejke tesne pred prvou prestávkou druhý zvolenský gól.
V 5. min druhej tretiny po prečíslení a zakončení Bartoša zvonila žŕdka. O minútu na to v presilovke Huna zblízka puk do bránky nepretlačil. Tatar v 27. min naskočil na ľad z trestnej lavice rovno do nájazdu, ale Lipovský rozštepom jeho úmysel vystihol. V polovici stretnutia sa Húževka predral až pred Laca, ale ten ho zastavil. V 35. min pri presilovke strieľal spomedzi kruhov Kmiť a zasiahla Lacova lapačka. Zvolenský brankár inkasoval až v 39. min. Prvý pokus Hunu ešte vyrazil, ale na dorážku nestačil - 1:1. V 46. min vyslal na Laca tvrdú ranu Miklík, v sieti však skončila až strela Šimurdu pod hornú žŕdku po prečíslení v 50. min. O vyrovnanie sa pokúšal Čierny, ale jeho pokus Lipovský kryl. Zvolen sa v závere snažil pri hre bez brankára vynútiť si predĺženie, ale Gálikov pokus sa gólom neskončil.

HK 36 Skalica - MHk 32 Liptovský Mikuláš 5:4 po sam. nájazdoch (2:1, 1:2, 1:1 - 0:0, 1:0)
Góly: 10. J. Mikúš (Hranáč, Pálffy), 16. R. Hartmann (J. Mikúš), 26. J. Mikúš (Pálffy), 59. Pálffy (R. Hartmann), rozhodujúci sam. nájazd premenil Pálffy - 6. Cibuľa (Tomášek, Kuric), 33. Tomášek, 35. Tomášek (P. Lištiak, Kuric), 43. Roháč (Vaškovič).
Vylúčení: 6:8 na 2 min, presilovky 1:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Baluška - Horínek, Tvrdoň, 3037 divákov

Hostia prišli do Skalice so šiestimi juniormi a dorastencom Kadurom v zostave. Začali nebojácne, sústredili sa na pokrytie stredného pásma a
snažili sa čo najviac vyťažiť z rýchlych kontier. Ujali sa aj vedenia, keď Cibuľa využil prvú presilovku v zápase. Domáci, ktorí sa do zápasu dostávali pomalšie, vyrovnali v 10. min Jurajom Mikúšom, ktorý využil výhodu o dvoch hráčov. O výsledku prvej tretiny rozhodol Devečka, ktorý si nešťastne zrazil Hartmannovu prihrávku do vlastnej bránky. V úvode druhej tretiny mali hostia výhodu presilovej hry, ale nič z nej nevyťažili. Krátko po skončení trestu vyzval svoju ukážkovou prihrávkou Pálffy Mikúša k streleniu tretieho gólu Skaličanov. V 33. min po trestuhodnej chybe domácich prestrelil Rybára strelou pod vyrážačku Tomášek a ten istý hráč o necelé dve minúte dokonca vyrovnal na 3:3.
Keď v úvodnom striedaní tretej tretiny Šiarnik proti elitnej dvojici extraligy Pálffy - Mikúš niekedy aj so šťastím neinkasoval, udrelo na druhej strane a Roháč bekhendom dostal hostí druhýkrát v zápase do vedenia. V polovici tretiny prišla séria vylúčení na oboch stranách, no strelcom v týchto chvíľach vlhol pušný prach. Dve a pol minúty pred koncom riadneho hracieho času sa pred Rybárom ocitol osamotený Cibuľa, no našťastie pre domácich nedal, pretože o 30 sekúnd dokázal Pálffy vyrovnať a dostať stretnutie do predĺženia. Zápas napokon dospel až do samostatných nájazdov, v ktorých boli úspešnejší domáci, keď rozhodujúci gól a zároveň rekordný 50. presný zásah v aktuálnej sezóne zaznamenal Pálffy.

Skupina o 7. - 13. miesto - 11. kolo:

HK Aquacity ŠKP Poprad - MHC Martin 4:2 (0:0, 3:1, 1:1)
Góly: 23. Weissmann (A. Kroták, Jarolín), 35. Bartánus (M. Lukáč), 40. Fabian (A. Kroták, Rataj), 46. Rataj (A. Kroták) - 36. L. Havel (L. Říha, Dornič), 51. Džerinš (Trokan).
Vylúčení: 2:3 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Ország - Kalina, Smrek, 835 divákov

Úvodné minúty priniesli vyprázdnenému popradskému hľadisku len nezáživný hokej. Domáci sa snažili vypracovať gólovú šancu, no ich tlak bol len platonický. Zahrmieť mohlo po Dzubinovom zaváhaní, no Rataj nestrážený puk pred bránkou dobre nespracoval. Oba kolektívy hrali akoby bez nasadenia, gólové príležitosti sa rodili len ťažko. Úvodný gól padol v 23. min. Kroták našiel Weissmanna, ktorý otvoril skóre stretnutia. Hra sa i naďalej odohrával prevažne pred Dzubinom a martinskí obrancovia sa museli mať na pozore. Po Lukáčovej akcii skóroval v 35. min Bartánus a zdalo sa, že hostia sú na lopatkách. Avšak 72 sekúnd na to pozdravil dezorientovaného Šimonoviča Havel a stretnutie bolo znovu otvorené - 2:1.
Deväť sekúnd pred sirénou bombou skóroval Fabian a znovu dostal domácich do vedenia o dva góly. "Kamzíci" v tretej časti skórovali hneď z prvej vážnejšej príležitosti. Sieť rozvlnil peknou strelou kapitán Rataj a zdalo sa byť rozhodnuté - 4:1. Martin zapol na vyššie obrátky a snažil sa zvrátiť vývoj stretnutia. Znížiť sa hosťom podarilo desať minút pred koncom riadneho hracieho času. V 55. min nastrelil Dvořák žŕdku, aby si o minútu neskôr Macho v samostatnom úniku položil Šimonoviča, ale zakončil mimo bránky. Hosťom už nepomohla ani power-play a pod Tatrami neuspeli.

HK Ardo Nitra - HC´05 Banská Bystrica 1:3 (0:0, 1:1, 0:2)
Góly: 30. Rumpel (Baran) - 33. M. Dian (A. Mrena, Ľ. Sabol), 45. Tonkovič (Tomaška), 60. B. Jánoš (A. Mrena, Češík).
Vylúčení: 6:7 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:1, rozhodovali: Krpelec - Gašparík, M. Valach, 1893 divákov

V stretnutí susedov v tabuľke nepriniesla prvá časť po priemernom výkone oboch tímov žiadne góly a ani vyloženú príležitosť. Jediný vzruch prinieslo iba krvavé zranenie Tomašku hokejkou domáceho útočníka Barana, ktorý si musel vzápätí sadnúť na 4 minúty na trestnú lavicu. Úvodný gól zápasu padol až v polovici stretnutia, keď po rýchlom brejku zužitkoval Baranovu prihrávku domáci Jakub Rumpel. Odpoveď prišla už o tri minúty, keď Michal Dian dostal prihrávku na modrú čiaru a razantnou strelou k pravej žrdi nedal Fedorovi šancu. V závere druhej tretiny pripravil Dian v úniku ideálnu pozíciu pre Jánoša, no po jeho strele Fedor dobre zasiahol.
Na začiatku tretej časti hry našiel Hronský spoza bránky M. Chrenka, ktorého strelu bez prípravy Petrík zlikvidoval. Do vedenia tak šli hostia - v 45. min dostal prihrávku za obranu Nitry Tonkovič a pred Fedorom nezaváhal. V 51. min mal blízko k vyrovnaniu T. Chrenko, ktorý vystrelil z ostrého uhla, no Petrík efektne vyrazil. O tri minúty si domáci Slovák s Vozdeckým vymenili puk v útočnom pásme efektne, no zakončujúci Vozdecký minul bránku. Bodku za stretnutím dal v poslednej minúte Jánoš, keď do prázdnej brány Nitry uzavrel stav na 1:3.

MsHK Garmin Žilina - HK Orange 20 7:2 (2:1, 3:0, 2:1)
Góly: 4. Jabrocký (Vala), 7. Krajči (Klouda, Škoda), 23. Klouda (Škoda), 25. Krajči (Škoda, Javín), 26. M. Kokavec (V. Čacho, Piatak), 47. Škoda (Krajči), 53. Hriňa (Krajči, Škoda) - 4. Mlynarovič (Slimák, Gašparovič), 56. Slávik (P. Kopecký, Ťavoda).
Vylúčení: 9:8 na 2 min, navyše: Klouda (Žilina) na 10 min za napadnutie zozadu, presilovky: 3:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Kubuš - Snášel, R. Vojtek, 1244 divákov

Hostia išli zásluhou Mlynaroviča už v 4. min do vedenia, ale po 34 sekundách domáci Jabrocký vyrovnával na 1:1. Najlepší strelec "vlkov" Krajči v 7. min využil presilovú hru pri vylúčení Šišovského. Žilinčania mali aj naďalej viac z hry, ale gól v prvej tretine sa im už nepodarilo vsietiť. O zvýšenie náskoku sa postarali v priebehu štyroch minút druhého dejstva traja hráči. Najskôr Klouda zvyšoval na 3:1, následne bol pri presilovej hre opäť úspešný Krajči a v 26. min Kokavec pridal tretí gól Žiliny v početnej výhode. Po piatom góle v sieti hostí vystriedal gólmana Hiadlovského Halász. Domáci naďalej dominovali, ale v druhej tretine sa už stav nemenil. V záverečnej tretine to bolo zo začiatku vlažné, potom však Žilinčania pridali. Škoda zvyšoval už na 6:1 a strelecky sa presadil aj obranca Hriňa. Hostia iba korigovali výsledok Slávikom, ktorý vsietil gól v 56. min po návrate dvoch vylúčených hráčov. Záver stretnutia bol trochu nervózny, rozhodca Kubuš vylúčil viacero hráčov, ale stav sa už nemenil.