Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

12. augusta 2022

Najčastejším povolaním na Slovensku je špecialista, ubúda remeselníkov a robotníkovNa vrchole rebríčka zamestnaní sa podľa Sčítania obyvateľov domov a bytov 2021 umiestnili špecialisti. Špecialisti v oblasti vedy a techniky Ako ďalej informuje v tlačovej správeZdieľať
gettyimages 79334347 676x451 12.8.2022 (Webnoviny.sk) - Na vrchole rebríčka zamestnaní sa podľa Sčítania obyvateľov domov a bytov 2021 umiestnili špecialisti.

Špecialisti v oblasti vedy a techniky


Ako ďalej informuje v tlačovej správe Štatistický úrad SR, špecialista je definovaný ako zamestnanec špecializovaný v oblasti vedy a techniky, v zdravotníctve, v administratívnych, podporných a obchodných činnostiach, v oblasti informačných a komunikačných technológií a tiež v oblasti práva, sociálnych vecí a kultúry.

Medzi špecialistov sa tiež zaraďujú učitelia a odborní pedagogickí pracovníci.

Výsledky ovplyvňuje lepšie vzdelanie


Na druhom mieste rebríčka zamestnaní sa v roku 2021 objavili technici a odborní pracovníci a na treťom mieste sú služby a obchod.

V roku 2011 sčítanie ukázalo, že najviac obyvateľov SR boli pracovníci v službách a obchode, nasledovali technici a odborní pracovníci a veľkú skupinu tvorili kvalifikovaní robotníci a remeselníci. V roku 2021 z rebríčka Top 3 zamestnaní robotníci aj remeselníci zmizli na celom Slovensku," uviedol ŠÚ SR.

Dodal, že zmeny za 10 rokov sú pochopiteľné, ak sa pozrieme na vývoj vzdelania, kde vysokoškolské aj odborné vzdelanie nabralo na sile.


Zdroj: Webnoviny.sk - Najčastejším povolaním na Slovensku je špecialista, ubúda remeselníkov a robotníkov © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Agenti FBI pri prehliadke Trumpovho sídla na Floride zadržali prísne tajné dokumenty
<< predchádzajúci článok
Francúzsku idú na pomoc s požiarom aj hasiči z iných európskych krajín