Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

13. januára 2024

Najvyšší súd sa opäť pokúsi rozhodnúť o dovolaní prokuratúry v neprospech dvojice z kauzy JudášNajvyšší súd SR sa vo štvrtok 18. januára opäť pokúsi rozhodnúť o dovolanií, ktoré Úrad špeciálnej ...Zdieľať
sni mka obrazovky 2022 03 23 o 11.28.39 676x413 13.1.2024 (SITA.sk) - Najvyšší súd SR sa vo štvrtok 18. januára opäť pokúsi rozhodnúť o dovolanií, ktoré Úrad špeciálnej prokuratúry podal v septembri 2022 vo veci právoplatne odsúdeného bývalého šéfa kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby (SIS) Petra Gašparoviča a bývalého policajta Ladislava Vičana.


Pôjde pritom už o piaty pokus, pričom predošlé verejné zasadnutia sa nepodarilo otvoriť pre dôvody na strane odsúdených, ktorí sa opakovane na súd nedostavili.

Dovolanie v neprospech odsúdených


Naposledy sa verejné zasadnutie v tejto veci malo uskutočniť v decembri 2023, odsúdeného Gašparoviča, ktorého mala na súd predviesť polícia, sa však nepodarilo zastihnúť v mieste trvalého bydliska. Súd preto na neho vydal príkaz na zatknutie, pričom polícia po ňom následne vyhlásila pátranie.

Druhý odsúdený Vičan sa na zasadnutie dostavil, argumentoval však, že mu neskoro prišlo predvolanie, a preto nemal zachovanú zákonnú lehotu na prípravu. Špeciálna prokuratúra dovolanie podala v neprospech odsúdených z dôvodu nesúhlasu s právnou kvalifikáciou konania dvojice zo strany Najvyššieho súdu SR.


Najvyšší súd SR na verejnom zasadnutí v marci 2022 zmiernil tresty, ktoré Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku uložil v októbri 2021 bývalému šéfovi kontrarozviedky SIS Gašparovičovi a expolicajtovi Vičanovi. Dvojicu ŠTS uznal za vinných z obzvlášť závažného zločinu prijímania úplatku. Najvyšší súd však daný verdikt zrušil a skutok prekvalifikoval na prečin nepriamej korupcie.

Gašparovič tak nakoniec dostal právoplatne trest 22 mesiacov väzenia a Vičan 20 mesiacov. Obaja boli zaradení do ústavu s minimálnym stupňom stráženia. Zároveň súd uložil Gašparovičovi peňažný trest 20-tisíc eur a Vičanovi 16-tisíc eur. Tresty odňatia slobody si už dvojica odsúdených odsedela.


Kauza Judáš zameraná na korupciu


Pôvodne Gašparovičovi ŠTS v tejto veci uložil trest 11 rokov väzenia v ústave so stredným stupňom stráženia a dostal tiež peňažný trest 50-tisíc eur. Vičanovi zase prvostupňový súd vymeral trest 10 rokov väzenia v ústave so stredným stupňom stráženia a peňažný trest 40-tisíc eur. Dvojica sa proti verdiktu odvolala.

Podľa obžaloby Gašparovič a Vičan žiadali úplatok 400-tisíc eur od podnikateľa Dušana Bočkaya za uvoľnenie jeho zablokovaného firemného majetku zo strany Kriminálneho úradu finančnej správy (KÚFS). Ten mal po zaplatení uvoľniť bývalý šéf KÚFS Ľudovít Makó. Prvých 200-tisíc eur zaplatil podnikateľ pred zrušením predbežného opatrenia, potom prípad oznámil na polícii.


Gašparovič a Vičan boli zadržaní a obvinení v rámci kauzy Judáš zameranej na korupciu predstaviteľov bezpečnostných zložiek. Pôvodne v rámci tejto kauzy stíhali aj bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského. Po jeho smrti však stíhanie zastavili. Ďalší obvinení, napríklad bývalý námestník riaditeľa SIS Boris Beňa a viceprezident finančnej správy Daniel Čech, uzavreli s prokurátorom dohody o vine a treste, ktoré súdy schválili.
Zdroj: SITA.sk - Najvyšší súd sa opäť pokúsi rozhodnúť o dovolaní prokuratúry v neprospech dvojice z kauzy Judáš © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Fico prijal delegáciu Kongresu USA, hovorili o dôsledkoch odpredaja U. S. Steelu či situácii na Ukrajine
<< predchádzajúci článok
Šimkovičová avizuje, že už nebudú poskytovať dotácie na „školenia mládeže na sexualizovanú šou LGBTI“