Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

04. augusta 2006

Napätie v Sri Lanke sa pokúsi zmierniť nórsky vyjednávačV piatok by mal na Srí Lanku pricestovať nórsky vyjednávač s cieľom pokúsiť sa zabrániť vypuknutiu občianskej vojny, ktorá hrozí krajine po dňoch stupňujúcich sa zrážok medzi armádou a ...Zdieľať

KOLOMBO 4. augusta (WEBNOVINY) - V piatok by mal na Srí Lanku pricestovať nórsky vyjednávač s cieľom pokúsiť sa zabrániť vypuknutiu občianskej vojny, ktorá hrozí krajine po dňoch stupňujúcich sa zrážok medzi armádou a povstalcami. Jon Hanssen-Bauer by sa mal v piatok stretnúť so srílanskými vládnymi predstaviteľmi a cez víkend cestovať do sídla povstalcov v Kilinochchi s cieľom zmierniť vzniknuté napätie, informoval hovorca nórskeho ministerstva zahraničných vecí Tom Knappskog. Najnovšiu vlnu násilia vyvolal krok povstalcov, ktorým sa rozhodli uzavrieť zásoby vody pre vládou ovládané dediny, na čo vláda reagovala leteckým bombardovaním a pozemnými útokmi.

Vo štvrtok sa vládne sily a povstalci z organizácie Tigri oslobodenia tamilského Ílamu (LTTE) vzájomne obviňovali z delostreleckého útoku na tri školy v severovýchodnom meste Muttur, pri ktorom prišli o život traja miestni obyvatelia. V Mutture od stredy prebiehajú boje medzi oboma tábormi, pričom každá strana tvrdí, že má mesto pod kontrolou. Muttur je v súčasnosti uzavretý, a preto nie je možné získať o vývoji situácie nezávislé informácie. Podľa ministerstva obrany v bojoch padlo najmenej 40 povstalcov a osem vojakov. Tigri hovoria o 40 mŕtvych vojakoch, ktorých telá sa chystajú odovzdať Červenému krížu.

Povstalci z LTTE bojujú za osamostatnenie 3,2 milióna etnických menšinových Tamilov z dôvodu ich údajnej diskriminácie väčšinovými Sinhálcami. Najmenej 65 tisíc ľudí zahynulo v konflikte pred podpísaním prímeria v roku 2002. Povstalci a vláda dohodu o prímerí posledných šesť mesiacov denne porušujú. Podľa oficiálnych údajov si násilie od decembra vyžiadalo vyše 850 životov a stupňujúce sa násilie vyvoláva obavy z rozsiahlej občianskej vojny.

SITA,AP© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Z južných palestínskych oblastí odchádzajú izraelské jednotky
<< predchádzajúci článok
Kabinet zrušil niektoré poplatky v zdravotníctve

Napätie v Sri Lanke sa pokúsi zmierniť nórsky vyjednávač - diskusné fórum čitateľov