Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

26. októbra 2006

NASA dnes odštartovala projekt STEREONASA dnes v skorých ranných hodinách spustila medzinárodnú misiu STEREO, vďaka ktorej bude môže sledovať zmeny na Slnku a ich vplyv na Zem pomocou trojdimenzionálneho zobrazenia. Dvojročná misia ...Zdieľať

BRATISLAVA 26. októbra (WEBNOVINY) - NASA dnes v skorých ranných hodinách spustila medzinárodnú misiu STEREO, vďaka ktorej bude môže sledovať zmeny na Slnku a ich vplyv na Zem pomocou trojdimenzionálneho zobrazenia. Dvojročná misia nazvaná STEREO (Solar Terrestrial Relations Observatory) bude vôbec prvá, ktorá bude sledovať Slnko súčasne z dvoch rozdielnych bodov mimo orbitu. Takmer identické satelity budú fungovať ako pár očí, ktoré sa navzájom budú dopĺňať. Vďaka ich dátam a informáciám získaným z pozorovania na zemskom povrchu bude možné vytvoriť trojdimenzionálny obraz Slnka a jeho vplyvy.

Solárne observatóriá STEREO dnes vyniesla na orbitu raketa Boeing Delta II z floridského Mysu Canaveral. Na odštartovanie mala 15-minútové "okno", ktoré sa začalo o 2:38 SELČ. Raketa vyletela počas poslednej minúty tejto časovej sekvencie, teda o 2:52. Program STEREO bude unikátny, pretože širokospektrálne ukáže celý vzťah medzi Slnkom a Zemou, ktoré sú od seba vzdialené 150 miliónov kilometrov. "Po prvý raz budeme môcť opticky merať hodnoty, ktoré prístroje na STEREO budú zaznamenávať. Medzinárodná misia má priamy význam pre technologicky vyspelé životy 21. storočia," povedal vedúci misie Russ Howard. NASA naplánovala štart satelitov tak, aby využila gravitáciu Mesiaca, ktorá obe zariadenia doslova vystrelí a pošle ich na opozitné a mierne vzdialené obežné dráhy okolo Slnka. Počas niekoľkých týždňov na zemskej orbite sa satelity po jednom vydajú k Mesiacu, ktorého gravitácia ich pošle ďalej do vesmíru. Na projekte sa budú podieľať i vedci z Belgicka, Veľkej Británie, Francúzska a Nemecka.

SITA,AP


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Hacker rozlúskol kód iPodu
<< predchádzajúci článok
Ivo Bič s kapelou pokrstili debutový album Do You Wanna...