Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

19. apríla 2010

Nemecká vláda neodškodní leteckých prepravcovNemecko neodškodní letecké spoločnosti za straty spôsobené výbuchom islandskej sopky, ktorý už niekoľko dní blokuje leteckú dopravu vo veľkej časti Európy. Vyhlásil ...Zdieľať
lietadlo Ilustračné foto SITA, AP

BERLÍN 19. apríla (WEBNOVINY) - Nemecko neodškodní letecké spoločnosti za straty spôsobené výbuchom islandskej sopky, ktorý už niekoľko dní blokuje leteckú dopravu vo veľkej časti Európy. Vyhlásil to v pondelok nemecky minister dopravy Peter Ramsauer. "Odmietnem akékoľvek výzvy na štátnu pomoc", povedal minister pre rozhlasovú stanicu Deutschlandfunk s tým, že letecké spoločnosti si uvedomujú závislosť na počasí. Dopady výbuchu islandskej sopky na celkovú ekonomiku sú zatiaľ podľa ministra nejasné. "Okrem sektorov, ktoré (výbuch) poškodil, máme aj iné sektory, ktoré z toho výrazne profitovali," upozornil Ramsauer.

Minister zároveň odmietol tlak leteckých spoločností na otvorenie vzdušného priestoru a zdôraznil, že bezpečnosť cestujúcich musí mať absolútnu prioritu. Na obnovenie letov vyzvali v nedeľu najväčšie nemecké aerolínie Lufthansa a Air Berlin. Zdôvodnili to testovacími letmi, ktoré podľa nich preukázali, že sopečný popol už nepredstavuje vážne riziko.

Oblak popola zo sopky na islandskom ľadovci Eyjafjallajökull v predošlých dňoch ochromil leteckú dopravu vo väčšine európskych krajín. Mnoho leteckých spoločností pritom vyvíja nátlak na európske vlády, aby prehodnotili situáciu a povolili obnovenie letov. Podľa Európskeho úradu pre bezpečnosť v leteckej doprave (Eurocontrol) by v pondelok mohlo byť odbavených až 50 percent plánovaných letov.

SITA/Reuters

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Na povale v Novom Meste nad Váhom bola munícia
<< predchádzajúci článok
KDH: Zdravotníctvo na Slovensku má choré prejavy