Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

02. augusta 2023

Nenávisť sa dosiaľ nepodarilo zmazať z duše človeka, uviedla Čaputová v súvislosti s výročím rómskeho holokaustu (foto)Slovenské národné múzeum (SNM) a Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity ...Zdieľať
64ca43ffe17a5376042524 676x451 2.8.2023 (SITA.sk) - Slovenské národné múzeum (SNM) a Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity si v stredu pripomínajú pamätný deň genocídy Rómov počas holokaustu. Zapojené je SNM - Múzeum židovskej kultúry v Bratislave a SNM - Múzeum holokaustu v Seredi, kde sa uskutoční aj program.


Súčasťou spomienkového podujatia bude aj uvedenie publikácie Mateja Beránka Prenasledovanie Rómov počas holokaustu, spevácke vystúpenie Adriany Drafiovej -"Gitany“ a divadelné vystúpenie súboru Terňi Voďi zo Súkromnej spojenej školy Biela Voda z Kežmarku. V tlačovej správe o tom informovalo SNM s tým, že osobnú účasť potvrdili aj ministerka kultúry Silvia Hroncová, ministerka spravodlivosti Jana Dubovcová, minister obrany Martin Sklenár a tiež Ján Hero, splnomocnenec vlády Slovenskej republiky pre rómske komunity a členovia viacerých diplomatických zborov.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ideológia a ľudská krutosť


Diskriminácia a masové vyvražďovanie rómskej komunity sa odohrávalo v rokoch 1933 ‒ 1945 na celom európskom kontinente a malo rôzne podoby a rozmery. Sintovia a Rómovia boli likvidovaní na základe ich rasového pôvodu, čo vyústilo dňa 2. augusta 1944 do likvidácie takzvaného cigánskeho tábora v Auschwitz-Birkenau," pripomenulo SNM s tým, že aj na území Slovenska boli Rómovia obeťami rôznych diskriminačných opatrení a po vypuknutí Slovenského národného povstania sa stali obeťami aj masových popráv, čo dokazujú hroby s rómskymi obeťami v Kremničke, Nemeckej, Valaskej Belej, Dubnici nad Váhom, vo Zvolene a rôznych iných miestach Slovenska.

Za prenasledovaním Rómov v celej Európe stála ľudská krutosť, nenávisť a ideológia, ktorá vylučuje a snaží sa vymazávať celé skupiny obyvateľstva. Prezidentka Zuzana Čaputová sa tak vyjadrila v súvislosti s 79. výročím rómskeho holokaustu. Pripomíname si pamiatku, keď bolo zavraždených 500-tisíc Rómov. Ako ďalej napísala na sociálnej sieti, pred 79 rokmi v noci z 2. na 3. augusta bolo v plynových komorách koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau zavraždených posledných takmer tritisíc Rómov.

Nenávisť sa nepodarilo zmazať


V dejinách ľudstva nenájdeme smutnejšie kapitoly, než obdobia, keď sa dostal k slovu tento zvrátený imperatív. Žiaľ, nepochovala ho minulosť, nezničila ho porážka nacizmu ani pád komunistickej totality. Nenávisť zameranú na celé komunity sa dosiaľ nepodarilo zmazať z duše človeka," uviedla prezidentka Čaputová.

Zároveň je presvedčená, že ak sa budeme držať demokracie a ľudských práv, môžeme sa vyhnúť opakovaniu tragických okamihov našej histórie. „A rovnako aj kultivovaním slušnosti, ľudskosti a vedomia, že nik sa nemôže stať obeťou hnevu, vylučovania či násilia len preto, že je taký, aký je – pre farbu pleti, vierovyznanie, sexuálnu orientáciu, príslušnosť k národnosti alebo sociálnej skupine," zdôraznila.Zdroj: SITA.sk - Nenávisť sa dosiaľ nepodarilo zmazať z duše človeka, uviedla Čaputová v súvislosti s výročím rómskeho holokaustu (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Spoločnosť Turkmenistan Airlines prerušila lety do Moskvy, obáva sa ukrajinských dronov
<< predchádzajúci článok
Ukrajinská protiofenzíva „bude maratón a nie šprint“, tvrdí americký minister obrany