Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

17. júna 2024

Netanjahu rozpustil vojnový kabinet, stal sa tak závislým na krajne pravicových spojencochIzraelský premiér Benjamin Netanjahu rozpustil vojnový kabinet po tom, ako ho pred niekoľkými dňami opustil kľúčový minister. Informuje o tom agentúra AP s odvolaním sa ...Zdieľať
israel_palestinians_61292 676x451 17.6.2024 (SITA.sk) - Izraelský premiér Benjamin Netanjahu rozpustil vojnový kabinet po tom, ako ho pred niekoľkými dňami opustil kľúčový minister. Informuje o tom agentúra AP s odvolaním sa na izraelských predstaviteľov.

Očakávaný krok


Netanjahuov krok sa široko očakával po tom, ako Benny Ganc oznámil, že odchádza z kabinetu pre rastúcu frustráciu k prístupu premiéra k vojne v Pásme Gazy. Predseda vlády sa tak stal viac závislým na krajne pravicových spojencoch.

Viac o téme: Izraelsko-palestínsky konfliktSpomenutí predstavitelia, ktorí komunikovali pod podmienkou anonymity, povedali, že Netanjahu bude o citlivých otázkach súvisiacich s vojnou diskutovať na malých fórach s niektorými členmi jeho vlád. To zahŕňa jeho bezpečnostný kabinet, v ktorom sú krajne pravicoví členovia, ktorí sú proti dohodám o prímerí a podporujú opätovnú okupáciu Pásma Gazy.

Zásah v citlivom čase


Trojčlenný vojnový kabinet, ktorý robil dôležité rozhodnutia o vojne, vznikol na jej začiatku. Ganc je dlhodobý rival Netanjahua, no pridal sa k jeho koalícii a vojnovému kabinetu, keď útok Hamasu na Izrael zo 7. októbra rozpútal vojnu v Pásme Gazy, aby tým prejavil gesto národnej jednoty. Okrem premiéra a Ganca bol jeho členom aj minister obrany Joav Gallant.

Gancov odchod bezprostredne neohrozuje Netanjahuovu vládu, zasiahol však izraelskú politiku v citlivom čase. Niekdajší náčelník izraelskej armády bol považovaný za štátnika, ktorý posilňoval dôveryhodnosť Izraela u jeho medzinárodných partnerov.Zdroj: SITA.sk - Netanjahu rozpustil vojnový kabinet, stal sa tak závislým na krajne pravicových spojencoch © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
O financie v rámci poľsko-slovenskej spolupráce je podľa Rašiho obrovský záujem, vyčerpali ich na 99 percent (video)
<< predchádzajúci článok
Mladá vodička neprežila zrážku s kamiónom (foto)