Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

28. apríla 2012

Nevidiaceho Číňana po úteku z väzenia chránia Spojené štátyNevidiaci čínsky disident Čen Kuang-čeng, ktorý utiekol z domáceho väzenia, je pod americkou ochranou v Pekingu. V sobotu o tom informovala ľudskoprávna organizácia ChinaAid so sídlom v USA. ...Zdieľať
americka vlajka PEKING 28. apríla (WEBNOVINY) - Nevidiaci čínsky disident Čen Kuang-čeng, ktorý utiekol z domáceho väzenia, je pod americkou ochranou v Pekingu.


V sobotu o tom informovala ľudskoprávna organizácia ChinaAid so sídlom v USA.

Odvoláva sa pritom na zdroj blízky disidentovi. O jeho situácii momentálne rokujú vysokí americkí a čínski predstavitelia.

Čen, v zahraničí známy za svoj neúnavný boj za ľudské práva, svoj dom nemohol opustiť od septembra 2010, keď ho prepustili z väzenia po odpykaní štvorročného trestu.

Podľa aktivistov bol v zlom zdravotnom stave a príslušníci polície ho údajne viackrát zbili. S pomocou svojich priateľov sa mu podarilo nepozorovane ujsť z domu ešte pred týždňom, presné detaily však aktivisti z bezpečnostných dôvodov nezverejnili.

V Spojených štátoch žijúci čínsky právnik a Čenov blízky priateľ Bob Fu, ktorý ChinaAid vedie, je podľa vlastných slov v kontakte s členmi amerického Kongresu aj veľvyslanectvom USA v Číne.

Zatiaľ však odmietol potvrdiť, či sa Čen nachádza na americkej ambasáde v Pekingu. Podľa Fua aktivista nechce opustiť svoju domovinu a chce tam naďalej bojovať za dodržiavanie ľudských práv.

Čenove prepustenie v minulosti požadovala aj americká ministerka zahraničných vecí Hillary Clintonová. Budúci týždeň navštívi Peking a s tamojšími predstaviteľmi sa údajne plánuje rozprávať aj o tejto téme.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Catherine Ashtonová prelomila ľady a prišla do Barmy
<< predchádzajúci článok
Proces s Julijou Tymošenkovou odložili na máj

Nevidiaceho Číňana po úteku z väzenia chránia Spojené štáty - diskusné fórum čitateľov