Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

13. júna 2007

Nigérijský autor Achebe získal cenu Booker InternationalNigérijčan Chinua Achebe, označovaný ako otec modernej africkej literatúry, získal dnes prestížnu cenu Man Booker International Prize a spolu s ňou aj finančnú odmenu v hodnote tri milióny korún. ...Zdieľať

BRATISLAVA 13. júna (WEBNOVINY) - Nigérijčan Chinua Achebe, označovaný ako otec modernej africkej literatúry, získal dnes prestížnu cenu Man Booker International Prize a spolu s ňou aj finančnú odmenu v hodnote tri milióny korún. Udelenie ceny potvrdilo triumf nigérijskej literatúry - minulý týždeň získala nigérijská spisovateľka Chimamanda Ngozi Adichie cenu Orange Prize, jedno z najväčších ocenení pre ženu vo sfére literatúry. International Man Booker Prize udeľujú každé dva roky žijúcemu spisovateľovi za jeho beletristické úspechy. Elaine Showalter, ktorá predsedala porote, povedala, že víťaz uviedol do života moderný africký román. Sedemdesiatšesťročný Achebe sa preslávil najmä svojím prvým románom z roku 1958 Things Fall Apart, z ktorého sa vo svete predalo 10 miliónov výtlačkov. Ďalším známym dielom je Anthills of the Savanna, ktoré vyšlo o 30 rokov neskôr.

Na konci 60. rokov pôsobil ako diplomat v čase nigérijskej civilnej vojny. Vo svojich románoch sa zameriava na africkú politiku a na spôsob, ako Afričanov vykresľujú na Západe. V roku 1990 ochrnul po dopravnej nehode na dolnú časť tela. Prednášal na rôznych univerzitách vo svete a v súčasnosti pôsobí ako profesor na Bard College v Annandale, v americkom štáte New York. Inšpiroval mnohých afrických spisovateľov. Adichie o ňom hovorí: "Je to mimoriadny muž ... Myslím si, že spisovatelia by mali byť ako on."

SITA/Reuters© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Tarek B. opäť vzniesol námietku zaujatosti, rozsudok nepadol
<< predchádzajúci článok
Darovanie krvi má mnoho pozitív aj pre darcu

Nigérijský autor Achebe získal cenu Booker International - diskusné fórum čitateľov