Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Veda

02. októbra 2023

Nobelovu cenu za fyziológiu a medicínu za rok 2023 udelili za výskum mRNA vakcínLaureáti prispeli k bezpríkladnému tempu vývoja vakcín počas jedného z najväčších ohrození pre ľudské zdravie moderných čias, uviedol výbor.Zdieľať
Nobelovu cenu za fyziológiu a medicínu za rok 2023 udelili za výskum mRNA vakcín

Nobelovu cenu za fyziológiu a medicínu za rok 2023 získali v pondelok americká biochemička maďarského pôvodu Katalin Karikó a americký imunológ Drew Weissman za výskum, ktorý viedol k vývoju prvých vakcín proti ochoreniu COVID-19 s technológiou mRNA. 24hod.sk o tom informuje na základe oznámenia Nobelovho výboru v Štokholme, ktorý Nobelovu cenu udeľuje.


"Laureáti prispeli k bezpríkladnému tempu vývoja vakcín počas jedného z najväčších ohrození pre ľudské zdravie moderných čias," uviedol výbor.

Obaja vedci pôsobia na lekárskej fakulte Pennsylvánskej štátnej univerzity (Pennsylvania State University - PSU). Už pred viac než 15 rokmi objavili spôsob, ako modifikovať mediátorovú ribonukleovú kyselinu mRNA. Neskôr vyvinuli metódu na jej umiestnenie do lipidových nanočastíc. To umožnilo rýchle vytvorenie účinných vakcín proti COVIDU-19, ktoré využívajú technológiu mRNA. V očkovacích látkach ju používajú aj americká spoločnosť Moderna a konzorcium Pfizer/BioNTech.

Vlaňajším držiteľom ceny za fyziológiu a medicínu je švédsky genetik Svante Pääbo za objavy v oblasti genómov vyhynutých hominidov a ľudskej evolúcie.

V utorok oznámia mená ocenených za fyziku, v stredu za chémiu a vo štvrtok za literatúru. Nositeľa Nobelovej ceny za mier oznámia v piatok. Túto cenu ako jedinú odovzdávajú v nórskej metropole Oslo, nie v Štokholme.

Alfred Nobel bol úspešný podnikateľ a vynálezca. V poslednej vôli poveril Švédsku akadémiu vied udeľovaním cien za mimoriadne výkony vo fyzike a chémii, Švédsku akadémiu písomníctva cenou za literatúru, Cenu za fyziológiu alebo medicínu určuje Karolínsky inštitút v Štokholme a cenu za mier nórsky parlament. V tom čase tvorili obe krajiny personálnu úniu a nórsky parlament sa usiloval o samostatnosť. Švédi preto obviňovali Nobela z nedostatku vlastenectva.

Laureáti si ceny slávnostne prevezmú 10. decembra, v deň výročia Nobelovej smrti. Okrem pamätnej medaily a diplomu získajú aj finančnú odmenu 11 miliónov švédskych korún (viac než 923.800 eur) z výnosu Nobelovho majetku.

O týždeň v pondelok (9. októbra) oznámia nositeľov ceny Švédskej ríšskej banky za ekonomické vedy na pamiatku Alfreda Nobela. Často sa neprávom nazýva Nobelova cena za ekonómiu, vznikla však v roku 1969 a nie je súčasťou dedičstva Alfreda Nobela.


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Nobelovu cenu za ekonómiu si tento rok odniesli traja americkí nominanti, za svoj prínos si rozdelia miliónovú odmenu (video) (10. 10. 2022)
 Nobelovu cenu za mier si odnášajú aktivisti z Ukrajiny, Bieloruska a Ruska (video) (7. 10. 2022)
 Nobelova cena za literatúru ide francúzskej spisovateľke Annie Ernaux (video) (6. 10. 2022)
 Nobelovu cenu za fyziku získala trojica vedcov za prelomové experimenty v oblasti kvantovej mechaniky (video) (4. 10. 2022)
 Nobelovu cenu za fyziológiu alebo medicínu získal Pääbo, ocenenie mu priniesli objavy týkajúce sa genómov (foto) (3. 10. 2022)
 Nobelovu cenu za ekonómiu získali David Card, Joshua D. Angrist a Guido W. Imbens (11. 10. 2021)
 Nobelovu cenu za mier získali Maria Ressa a Dmitrij Andrejevič Muratov (8. 10. 2021)
 Nobelovu cenu za literatúru získal spisovateľ Abdulrazak Gurnah (7. 10. 2021)
 Nobelovu cenu za chémiu získali Benjamin List a David W. C. MacMillan, prispeli k ekologickejšej chémii (6. 10. 2021)
 Nobelovu cenu za fyziku získali Manabe, Hasselmann a Parisi (5. 10. 2021)nasledujúci článok >>
Video: Celeste Buckingham a Matěj Vávra predstavujú videoklip ku skladbe Chci tě chvíli mít tu
<< predchádzajúci článok
Vo veku len 25 rokov zomrela operná speváčka Patricia Burda Janečková