Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

26. decembra 2006

Nocľaháreň pre bezdomovcov by mala fungovať už po celý rokNocľaháreň pre bezdomovcov v Charitatívno-sociálnom centre (CHSC) na Predmestskej ulici v Žiline by mala fungovať už počas celého roka. "Teraz otvárame celoročnú nocľaháreň pre ľudí bez domova ...Zdieľať

ŽILINA 26. decembra (WEBNOVINY) - Nocľaháreň pre bezdomovcov v Charitatívno-sociálnom centre (CHSC) na Predmestskej ulici v Žiline by mala fungovať už počas celého roka. "Teraz otvárame celoročnú nocľaháreň pre ľudí bez domova s kapacitou 20 miest pre mužov," informoval riaditeľ CHSC Peter Birčák. Nadviazali tak na minuloročný pilotný projekt provizórnej nocľahárne, ktorá zabezpečovala strechu nad hlavou ľuďom bez domova len počas zimných mesiacov. Počas troch mesiacov využilo jej služby vyše 60 klientov, z toho približne 80 percent muži. "Bola to nocľaháreň s nízkym štandardom, kde sme mali síce nejaké kritériá na výber klientov, ale boli sme v tom miernejší a vzhľadom na podmienky ktoré boli, sme prijali tých, ktorí prišli", konštatoval. Okrem nocľahu dostanú bezdomovci teplé jedlo, zabezpečená bude aj osobná hygiena.

Podmienkou na využitie nocľahárne je hmotná alebo sociálna núdza klientov. Záujemcovia o nocľah nesmú byť podľa Birčáka pod vplyvom alkoholu. "Ak bude opitý, je možné, že sa do postele v nocľahárni nedostane, budeme ale hľadať možnosti počas zimy, aby sme zabezpečili služby aj pre týchto klientov, ak chceme s nimi dlhodobo pracovať, je to nemotivujúce, ak by sme neurčili žiadne hranice," konštatoval.
V CHSC funguje počas pracovných dní tiež azylové centrum od 7:00 do 15:30 hodiny. V ňom je stredisko osobnej hygieny, poskytujú stravu, šaty, sociálne poradenstvo a klienti môžu podľa Birčáka využiť tiež projekt Nota Bene na zlepšenie ich sociálnej situácie. Bránami žilinského CHSC prejde ročne vyše 350 bezdomovcov.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Kašický poslal vojakom ďakovné listy, psom dá klobásky
<< predchádzajúci článok
Cez Vianoce sa v Slovnafte kradlo