Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Príroda-Zvieratá

16. augusta 2023

Nový druh hada objavený v Peru pomenovali po Harrisonovi FordoviTachymenoides harrisonfordi v dospelosti dosahuje dĺžku približne 40 centimetrov. Pre človeka nie je nebezpečný. Tento druh objavili v národnom parku Otishi National Park v Peru.Zdieľať
Nový druh hada objavený v Peru pomenovali po Harrisonovi Fordovi

Novoobjavený druh hada v Peru pomenovali Tachymenoides harrisonfordi podľa amerického herca Harrisona Forda. Cieľom bolo prejaviť úctu úsiliu herca v oblasti ochrany životného prostredia. 


Ford je členom predstavenstva neziskovej organizácie Conservation International (CI). Rozhodnutie pomenovať po ňom tohto plaza označil za pokoru. Po tomto hercovi už pomenovali druh mravca i pavúka, pripomína BBC.

Ford vo viacerých filmoch stvárnil postavu archeológa Indianu Jonesa, ktorý má strach z hadov, pripomína BBC. Samotný herec však opakovane uviedol, že má hady rád a priateľský vzťah si rýchlo vybudoval aj s hadom, ktorý bol po ňom pomenovaný.

Tachymenoides harrisonfordi v dospelosti dosahuje dĺžku približne 40 centimetrov. Pre človeka nie je nebezpečný. Tento druh objavili v národnom parku Otishi National Park v Peru. Išlo o spoluprácu amerických a peruánskych vedcov.

"Opis nového druhu a jeho zverejnenie pod novým menom je pre biológa jednou z najdôležitejších činností počas krízy biodiverzity," uviedol vedúci skupiny vedcov Edgar Lehr. Vyjadril presvedčenie, že tento objav zvýši pozornosť v spojitosti s krízou vyhynutia, ktoré hrozí mnohým živočíšnym druhom na svete. Obzvlášť ohrozené sú plazy, viac než jednej pätine ktorých v súčasnosti hrozí vyhynutie, píše BBC s odvolaním sa na štúdiu CI.

CI bola založená v roku 1987 a jej cieľom je udržanie druhovej rozmanitosti (biodiverzity) vo svete, uvádza táto organizácia na svojej webovej stránke.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
PRIESKUM: Takmer štvrtina Slovákov má skúsenosti s marihuanou
<< predchádzajúci článok
Popová kráľovná Madonna jubiluje, oslavuje 65 rokov