Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

Denník - Správy

Pridajte sa
Ste na Facebooku?
Ste na Twitteri?
Pridajte sa.

 Mobilná verzia


 24hod.sk    Ekonomika

22. augusta 2007

Obchody na BCPB dosiahli vlani takmer bilión korúnObjem uzavretých obchodov na Burze cenných papierov v Bratislave (BCPB) v roku 2006 skončil tesne pod úrovňou jedného bilióna korún, keď dosiahol 992,1 mld. Sk. Tento objem sa zrealizoval v 24 522 ...Zdieľať

BRATISLAVA 22. augusta (WEBNOVINY) - Objem uzavretých obchodov na Burze cenných papierov v Bratislave (BCPB) v roku 2006 skončil tesne pod úrovňou jedného bilióna korún, keď dosiahol 992,1 mld. Sk. Tento objem sa zrealizoval v 24 522 transakciách, pričom si investori medzi sebou vymenili 11,6 mil. cenných papierov. V porovnaní s rokom 2005 tak počet uzavretých transakcií vzrástol o 126,8 %, pričom celkový zobchodovaný objem zaznamenal mierne jednopercentné zníženie. Členovia BCPB mali v uplynulom roku prístup do obchodného systému burzy počas 239 dní. Vyplýva to z Výročnej správy za rok 2006 zverejnenej bratislavskou burzou.

"Zvýšená aktivita obchodovania súvisela hlavne s úspešným napĺňaním povinných ponúk na prevzatie, vyhlásených v priebehu roka 2006. Tejto skutočnosti nasvedčuje 16,8-násobný medziročný rast počtu obchodov uzatvorených v rámci povinných ponúk, ako i podiel obchodov v povinných ponukách na celkovom počte obchodov, ktorý dosiahol 58,9 %," uvádza sa v správe burzy.

Najväčší podiel na celkovom ročnom objeme obchodov mali priame transakcie, v rámci ktorých sa v 3 575 obchodoch previedli cenné papiere v hodnote 985,2 mld. Sk, čo v medziročnom porovnaní predstavuje pokles o 0,9 %. V rámci kurzotvorných transakcií sa uzatvorilo 20 947 obchodov a korunový objem prevedených cenných papierov medziročne poklesol o 16 % na 6,9 mld. Sk. Podiel objemu kurzotvorných

transakcií na celkovom finančnom objeme v minulom roku predstavoval 0,7 %.

V roku 2006 dosiahol objem REPO obchodov 136,9 mld. Sk, čo znamená medziročný pokles na úrovni 60,5 %. Tento objemu obchodov bola dosiahnutá prostredníctvom 46 transakcií, z čoho 24 obchodov pripadlo na kúpu alebo predaj majetkových cenných papierov v objeme 94,8 mil. Sk. Nerezidenti realizovali v minulom roku obchody v celkovej sume 490,1 mld. Sk, čo predstavuje 49,4-percentný podiel na celkovom obrate obchodov. Z tohto objemu obchodov pripadlo na stranu kúpy 50,2 % a na stranu predaja 48,6 %.

Majoritným akcionárom bratislavskej burzy je podľa jej internetovej stránky Fond národného majetku SR s 74,2-percentným podielom na základnom imaní. Nad päť percent akcií BCPB vlastnia ešte Všeobecná úverová banka, Allianz - Slovenská poisťovňa a OTP Banka Slovensko. Zvyšné akcie sú v rukách ďalších 14 akcionárov, medzi ktorými sú predovšetkým banky a poisťovne.

SITA© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Václav Klaus vo Viedni
<< predchádzajúci článok
Harabin na rokovanie vlády prišiel na bicykli

Obchody na BCPB dosiahli vlani takmer bilión korún - diskusné fórum čitateľov