Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

22. augusta 2007

Obchody na BCPB dosiahli vlani takmer bilión korúnObjem uzavretých obchodov na Burze cenných papierov v Bratislave (BCPB) v roku 2006 skončil tesne pod úrovňou jedného bilióna korún, keď dosiahol 992,1 mld. Sk. Tento objem sa zrealizoval v 24 522 ...Zdieľať

BRATISLAVA 22. augusta (WEBNOVINY) - Objem uzavretých obchodov na Burze cenných papierov v Bratislave (BCPB) v roku 2006 skončil tesne pod úrovňou jedného bilióna korún, keď dosiahol 992,1 mld. Sk. Tento objem sa zrealizoval v 24 522 transakciách, pričom si investori medzi sebou vymenili 11,6 mil. cenných papierov. V porovnaní s rokom 2005 tak počet uzavretých transakcií vzrástol o 126,8 %, pričom celkový zobchodovaný objem zaznamenal mierne jednopercentné zníženie. Členovia BCPB mali v uplynulom roku prístup do obchodného systému burzy počas 239 dní. Vyplýva to z Výročnej správy za rok 2006 zverejnenej bratislavskou burzou.

"Zvýšená aktivita obchodovania súvisela hlavne s úspešným napĺňaním povinných ponúk na prevzatie, vyhlásených v priebehu roka 2006. Tejto skutočnosti nasvedčuje 16,8-násobný medziročný rast počtu obchodov uzatvorených v rámci povinných ponúk, ako i podiel obchodov v povinných ponukách na celkovom počte obchodov, ktorý dosiahol 58,9 %," uvádza sa v správe burzy.

Najväčší podiel na celkovom ročnom objeme obchodov mali priame transakcie, v rámci ktorých sa v 3 575 obchodoch previedli cenné papiere v hodnote 985,2 mld. Sk, čo v medziročnom porovnaní predstavuje pokles o 0,9 %. V rámci kurzotvorných transakcií sa uzatvorilo 20 947 obchodov a korunový objem prevedených cenných papierov medziročne poklesol o 16 % na 6,9 mld. Sk. Podiel objemu kurzotvorných

transakcií na celkovom finančnom objeme v minulom roku predstavoval 0,7 %.

V roku 2006 dosiahol objem REPO obchodov 136,9 mld. Sk, čo znamená medziročný pokles na úrovni 60,5 %. Tento objemu obchodov bola dosiahnutá prostredníctvom 46 transakcií, z čoho 24 obchodov pripadlo na kúpu alebo predaj majetkových cenných papierov v objeme 94,8 mil. Sk. Nerezidenti realizovali v minulom roku obchody v celkovej sume 490,1 mld. Sk, čo predstavuje 49,4-percentný podiel na celkovom obrate obchodov. Z tohto objemu obchodov pripadlo na stranu kúpy 50,2 % a na stranu predaja 48,6 %.

Majoritným akcionárom bratislavskej burzy je podľa jej internetovej stránky Fond národného majetku SR s 74,2-percentným podielom na základnom imaní. Nad päť percent akcií BCPB vlastnia ešte Všeobecná úverová banka, Allianz - Slovenská poisťovňa a OTP Banka Slovensko. Zvyšné akcie sú v rukách ďalších 14 akcionárov, medzi ktorými sú predovšetkým banky a poisťovne.

SITA© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Václav Klaus vo Viedni
<< predchádzajúci článok
Harabin na rokovanie vlády prišiel na bicykli

Obchody na BCPB dosiahli vlani takmer bilión korún - diskusné fórum čitateľov