Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

08. októbra 2019

Obetiam útoku policajnom sídle v Paríži udelia posmrtne vyznamenaniePolicajti hliadkujú pred parížskym policajným ústredím 4. októbra 2019. Parížsky prokurátor Rémy Heitz oznámil, že 45-ročný zamestnanec zabil nožom v policajnom ústredí v centre Paríža štyroch ľudí.Zdieľať
Policajti hliadkujú pred parížskym policajným ústredím 4. októbra 2019. Parížsky prokurátor Rémy Heitz oznámil, že 45-ročný zamestnanec zabil nožom v policajnom ústredí v centre Paríža štyroch ľudí. Foto: TASR/AP
Paríž 8. októbra (TASR) - Francúzska prezidentská kancelária oznámila, že štyrom obetiam minulotýždňového útoku nožom v parížskom policajnom sídle udelia v utorok posmrtne najvyššie francúzske štátne vyznamenanie, Rad Čestnej légie.


Francúzska prokuratúra už skôr uviedla, že útok, pri ktorom dlhoročný zamestnanec polície dobodal na smrť štyroch kolegov, bol zrejme teroristickým činom.

Minister vnútra Christophe Castaner udelí vyznamenanie na ceremónii v utorok na mieste činu, uviedla agentúra AP.

Castaner priznal porušenie bezpečnostných opatrení, pretože úrady nespozorovali u útočníka, policajného zamestnanca, prejavy radikalizácie.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron bude po ceremónii v policajnom sídle viesť štátnu poctu zavraždeným zamestnancom, prednesie prejav a takisto sa súkromne stretne s rodinami obetí.

Páchateľom útoku z minulého štvrtka bol 45-ročný počítačový expert Mickaël Harpon, ktorý - ako sa neskôr ukázalo - bol v kontakte so salafistami — prívržencami krajne konzervatívneho výkladu islamu.

Vyšetrovatelia útoku na parížskej policajnej prefektúre našli v byte páchateľa USB kľúč, na ktorom boli zaznamenané videá s propagandou džihádistickej organizácie Islamský štát (IS), ale aj s osobné údaje desiatok jeho kolegov. Informoval o tom v pondelok denník Le Parisien.

Harpon bol v posledných mesiacoch vo veľmi tesnom kontakte s moslimským kazateľom, ktorého pre jeho salafistické zameranie monitorovali aj francúzske tajné služby.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Štúdia: Firmy na hornej Nitre trápi málo kvalifikovanej pracovnej sily
<< predchádzajúci článok
Poliak núkal marihuanu 13-ročnému dieťaťu

Obetiam útoku policajnom sídle v Paríži udelia posmrtne vyznamenanie - diskusné fórum čitateľov