Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

12. januára 2023

Objavený židovský poklad z druhej svetovej vojny je veľmi vzácny, našiel sa pri renovácii domu v Poľsku (video)


Tagy: Nález

Nedávny nález predmetov, ktoré s najväčšou pravdepodobnosťou ukrývali ich židovskí majitelia počas druhej svetovej ...Zdieľať
snimka obrazovky 2023 01 12 075338 676x391 12.1.2023  -
Nedávny nález predmetov, ktoré s najväčšou pravdepodobnosťou ukrývali ich židovskí majitelia počas druhej svetovej vojny, je podľa predstaviteľov mesta Lodž veľmi vzácny objav.

Cenný nález


Úrady v spomenutom meste v centrálnej časti Poľska uviedli, že približne 400 predmetov našli minulý mesiac pri renovácii domu a dvora.

„Obyvatelia, ktorí tieto veci zakopali, tak urobili s najväčšou pravdepodobnosťou v domnienke, že sa pre ne jedného dňa vrátia, že ich budú môcť získať,“ povedal námestník starostu Lodže Adam Pustelnik.

Ukryté predmety


Nález obsahoval napríklad postriebrený riad či predmety dennej potreby. Veci boli zabalené v drevenej škatuli, a pobalené do novinového papiera. Odborníci sa domnievajú, že predmety boli ukryté na začiatku druhej svetovej vojny. Odovzdajú ich mestskému archeologickému múzeu.

Dom, kde boli predmety nájdené, sa nachádza tesne za niekdajšou hranicou bývalého geta. Nemeckí okupanti založili židovskú štvrť v Lodži vo februári 1940 a do augusta 1944 v nej bolo asi 200-tisíc Židov z celej Európy. Väčšina väzňov zomrela tam alebo v koncentračných táboroch.
 Zdroj: Webnoviny.sk - Objavený židovský poklad z druhej svetovej vojny je veľmi vzácny, našiel sa pri renovácii domu v Poľsku (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

Tagy: Nález
   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Vo veku 78 rokov zomrel legendárny rockový gitarista Jeff Beck
<< predchádzajúci článok
Objavený židovský poklad z druhej svetovej vojny je veľmi vzácny, našiel sa pri renovácii domu v Poľsku