Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

13. januára 2023

Pentagón dostal stovky hlásení o UFO, zverejnil dlho očakávanú správuÚrad pre riešenie anomálií vo všetkých oblastiach (All-domain Anomaly Resolution Office - AARO) od vlani katalogizoval celkovo 510 hlásení týkajúcich sa UAP/UFO, informovala televízia CNN.Zdieľať
Pentagón dostal stovky hlásení o UFO, zverejnil dlho očakávanú správu

Od marca roku 2021 dostal americký Pentagón 366 nových hlásení o "neidentifikovaných vzdušných fenoménoch", známych aj pod skratkou UAP (unidentified aerial phenomena). V dlho očakávanej správe Úradu riaditeľa národnej spravodajskej služby (DNI), zverejnenej vo štvrtok, sa uvádza, že približne polovica z nich vyhodnotená ako balóny alebo drony.


Úrad pre riešenie anomálií vo všetkých oblastiach (All-domain Anomaly Resolution Office - AARO) zriadený pri ministerstve obrany USA, ktorý má dokumentovať a analyzovať správy o UAP, od vlani katalogizoval celkovo 510 hlásení týkajúcich sa UAP/UFO, informovala v noci na piatok televízia CNN.

Ozrejmila, že postupne sa napr. zistilo, že v 26 prípadoch išlo o bezpilotné lietadlá alebo podobné drony, v 163 prípadoch hlásení šlo o balóny alebo "objekty podobné balónom" a šesť prípadov možno pripísať vtákom, predmetom ako plastové tašky alebo poveternostným javom, uvádza sa v správe DNI.

Približne polovicu nových prípadov nebolo možné vysvetliť a "zdá sa, že vykazovali neobvyklé letové charakteristiky alebo výkonnosť a vyžadujú si ďalšiu analýzu", uvádza sa v správe DNI.

V správe určenej pre verejnosť sa uvádza, že pozorovanie UAP ovplyvňuje viacero faktorov, "napríklad počasie, osvetlenie, atmosférické vplyvy alebo presná interpretácia údajov zo senzorov".

Väčšina nových pozorovaní pochádza od letcov a operátorov amerického námorníctva a vzdušných síl, uvádza sa v správe.

Nárast počtu nahlásených prípadov "je čiastočne spôsobený lepším pochopením možných hrozieb, ktoré UAP môžu predstavovať - ako ohrozenie bezpečnosti letu, alebo ako potenciálne platformy protivníka na zber dát," uvádza sa v správe.

Nárast hlásení bol spôsobený aj "znížením stigmy, ktorá obklopuje nahlasovanie UAP," dodala CNN.

Utajená verzia správy DNI bola predložená zákonodarcom, ako to ukladá zákon o výdavkoch na obranu, ktorý schválil ešte minulý Kongres.

Na základe požiadaviek Kongresu zverejnila DNI svoju prvú správu o UFO v roku 2021. Úradníci vtedy konštatovali, že neexistujú dôkazy potvrdzujúce mimozemský pôvod objektov alebo lietadlom či zbraňou zahraničného protivníka.

AFP podotkla, že nateraz nevysvetlené javy sú pod intenzívnym drobnohľadom amerického ministerstva obrany, amerických spravodajských služieb a Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) - nie však zo strachu pred mimozemskými zariadeniami, ale z obavy pred špionážnymi schopnosťami konkurenčných krajín.

UAP "naďalej predstavujú riziko pre bezpečnosť letectva a potenciálnu hrozbu zhromažďovania informácií" zo strany nepriateľských krajín, uvádza sa v správe DNI.

Aj NASA vlani v júni oznámila začatie niekoľkomesačného vyšetrovania prítomnosti týchto objektov, ktoré sa v zemskej atmosfére pohybujú neobvyklým alebo veľmi rýchlym spôsobom a za súčasného stavu poznania sa nedajú vysvetliť.

AFP poznamenala, že Washington je obzvlášť znepokojený možnosťami Číny, ktorá na špionáž využíva bezpilotné lietadlá alebo iné lietajúce zariadenia.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Vedci našli spôsob, ako rozpoznať UFO (9. 9. 2005)
 Ufo nad východným Slovenskom! (5. 9. 2005)nasledujúci článok >>
Zomrela jediná dcéra Kráľa rock’n’rollu, Lisa Marie Presley mala 54 rokov
<< predchádzajúci článok
Najbohatší muž sveta vymenoval svoju dcéru do čela módneho domu Dior