Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

22. septembra 2010

Od januára budú všetky zmluvy povinne na interneteVšetky zmluvy týkajúce sa nakladania s peniazmi štátu alebo verejným majetkom budú inštitúcie verejnej správy od 1. januára 2011 povinne zverejňovať ...Zdieľať
koalicia podpori euroval Ilustračné foto SITA/Ľudovít Vaniher

BRATISLAVA 22. septembra (WEBNOVINY) - Všetky zmluvy týkajúce sa nakladania s peniazmi štátu alebo verejným majetkom budú inštitúcie verejnej správy od 1. januára 2011 povinne zverejňovať na internete. Vyplýva to z novely občianskeho zákonníka, ktorú dnes schválila vláda. Zmluvy podľa právnej normy nadobudnú účinnosť deň po ich zverejnení. “Tento návrh získal podporu bez akýchkoľvek pripomienok, takže verím, že ďalší legislatívny proces bude rovnako úspešný,” povedala na tlačovej besede po rokovaní vlády predkladateľka ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská. Novela sa teraz dostane na schôdzu Národnej rady SR, aby o nej rozhodli poslanci.

Verejné inštitúcie budú môcť do desiatich dní od nadobudnutia účinnosti zmlúv od nich bez udania dôvodu odstúpiť. Ak sa v zmluve dojedná odstupné pre prípad odstúpenia, bude neplatné. Novela vychádza z Programového vyhlásenia vlády, nové pravidlá majú zabezpečiť transparentné a hospodárne nakladanie s verejným majetkom a peniazmi a patria k protikorupčnému balíčku kabinetu.

Ustanovenia zmluvy dojednané na dobu neurčitú, ktorej predmetom je záväzok na nepretržitú alebo opakovanú činnosť alebo záväzok zdržať sa určitej činnosti alebo strpieť určitú činnosť, ktoré vylučujú možnosť vypovedať zmluvu, sú neplatné, uvádza novela.

Zmluvy, ktoré uzavrú ministerstvá, ústredné orgány štátnej správy, verejnoprávne inštitúcie a nimi zriadené rozpočtové alebo príspevkové organizácie, sa zverejnia v Centrálnom registri zmlúv. Centrálny register zmlúv je verejný zoznam povinne zverejňovaných zmlúv, ktorý vedie Úrad vlády SR v elektronickej podobe; register je informačný systém verejnej správy. Ďalšie inštitúcie budú zverejňovať zmluvy na svojej webovej stránke, ak ju nemajú, tak sa zmluvy zverejnia bezodplatne v Obchodnom vestníku.

Verejné inštitúcie zverejnia na svojich internetových stránkach objednávky tovarov a služieb do desiatich pracovných dní odo dňa ich vyhotovenia. Zároveň budú musieť zverejňovať faktúry na tovary a služby do desiatich pracovných dní odo dňa ich doručenia, najneskôr však do 30 dní odo dňa ich zaplatenia.

Ustanovenia novely sa vzťahujú na povinne zverejňovanú zmluvu uzavretú po 1. januári 2011, na objednávku tovarov a služieb vyhotovenú po 1. januári 2011 a na faktúru doručenú alebo zaplatenú po 1. januári 2011.
Zmluvy budú zverejňovať všetky subjekty podliehajúce infozákonu, teda ministerstvá, štátne úrady a ich príspevkové a rozpočtové organizácie, verejnoprávne inštitúcie ako aj mestá, obce a vyššie územné celky. Združenie miest a obcí Slovenska sa už vyjadrilo, že predovšetkým malé obce, ktoré nemajú pripojenie na internet, budú mať so zverejňovaním materiálov problémy. Zmeny podľa ZMOS zaťažia rozpočty miest a obcí pre zvýšenú

SITA

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Šéf Tiposu údajne dohadzoval zákazky svojej firme
<< predchádzajúci článok
Radičová rokovala so Sulíkom o Chrenovi