Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

23. júna 2017

Odborári VW majú pre zamestnávateľa nové ponuky, sú pripravení rokovaťNa snímke pracovníci automobilky Volkswagen Slovakia (VW SK) počas druhého dňa ostrého, časovo neobmedzeného štrajku v stredu 21. júna 2017 v Bratislave.Zdieľať
Na snímke pracovníci automobilky Volkswagen Slovakia (VW SK) počas druhého dňa ostrého, časovo neobmedzeného štrajku v stredu 21. júna 2017 v Bratislave. Foto: TASR - Michal Svítok
 
Bratislava 23. júna (TASR) – Odborári majú pre vedenie Volkswagenu Slovakia (VW SK) pripravené nové ponuky, s ktorými by mohli súhlasiť obe strany. Informovali o tom zástupcovia Moderných odborov Volkswagen (MOV) s tým, že by o nich chceli rokovať ešte dnes.


„Sme maximálne pripravení hneď si sadnúť za rokovací stôl a kolektívne vyjednávať. Máme pripravené špeciálne ponuky, ktoré by v konečnom dôsledku mohli byť v prospech aj ich strany, aj strany zamestnancov. Budeme teraz čakať na odozvu a uvidíme, čo sa bude diať,“ povedali odborári novinárom.

Vedenie automobilky dnes vyčíslilo, že rozdiel medzi jeho ponukou a návrhom MOV na zvyšovanie miezd je 120 eur za obdobie 19 mesiacov platnosti novej kolektívnej zmluvy, teda šesť eur mesačne. Nerozumie preto, že s ňou odborári nesúhlasia.

Zamestnávateľ ponúka zvýšenie tarifných tried o 4,5 % od 1. júna do 31. decembra tohto roka a o ďalších 4,5 % od 1. januára 2018 do konca budúceho roka. Zároveň ponúka jednorazovú platbu vo výške 350 eur a v auguste 2018 ďalších 200 eur.
 
MOV navrhli od 1. júna 2017 do 31. decembra 2018 zvýšenie miezd spolu o 13,9 %, a to na dve časti. Od 1. júna tohto do 31. mája budúceho roka navrhli nárast o 8,9 % a od 1. júna do 31. decembra 2018 o 5 %.

Odborári sa tiež pýtajú, prečo zamestnávateľ nechce pristúpiť na ich požiadavku, keď nie sú od seba tak vzdialené.

„Kolektívne vyjednávanie je vždy hlavne o tarifách. Všade vo svete to tak funguje a práve u nás by mala byť výnimka, že by sme mali niečo kompenzovať jednorazovou platbou. Keď sú navýšené tarify, pre zamestnancov je to istota aj do budúcna, pretože v tých tarifách to zostáva. Zatiaľ čo jednorazové platby zvyšujú jedine priemerný ročný zárobok,“ vysvetlil predseda MOV Zoroslav Smolinský.

Odborári vnímajú pozitívne jeden z návrhov zamestnávateľa, aby mali noví pracovníci vo výrobe v budúcnosti nástupnú tarifnú triedu tri. To im však nestačí. Upozornili na nedostatok pracovnej sily na trhu, ktorý sa ešte viac prejaví po nástupe novej automobilky v Nitre a s tým súvisiacu potrebu udržať si kvalitných zamestnancov.

Štrajkujúci dnes pred závodom nestoja, víkend strávia doma s rodinami a v plnej sile chcú v prípade neúspešného vyjednávania pokračovať v pondelok (26.6.). Časovo neobmedzený ostrý štrajk sa začal v utorok (20.6.) ráno. Priemerná hrubá mesačná mzda zamestnancov VW SK je 1804 eur vrátane všetkých príspevkov, príplatkov a odmien, bez zarátania platov manažmentu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Rozdiel medzi ponukami vedenia a odborov je 6 eur mesačne, tvrdí VW (23. 6. 2017)
 Štrajk vo Volkswagene pokračuje, odborári sa s vedením firmy nedohodli (22. 6. 2017)
 Ďalšie vyjednávanie vo VW SK začalo, odborári chcú rokovať aj v noci (22. 6. 2017)
 Štrajk vo Volkswagene pokračuje aj dnes, rokovať sa má opäť popoludní (22. 6. 2017)
 Rokovania medzi vedením VW SK a odborármi pokračujú aj v noci (21. 6. 2017)
 PREMIÉR: Štrajk učiteľov je mediálny protest (28. 1. 2016)
 Počet učiteľov zapojených do štrajku poklesol (28. 1. 2016)
 Video: Veselý Španiel je späť, komentuje štrajk učiteľov (27. 1. 2016)
 Tisíce ľudí podporili petíciu o financovaní školstva (6. 2. 2013)
 Školskí odborári spísali požiadavky, predložia ich vláde (30. 1. 2013)nasledujúci článok >>
V ďalšej vlne prejde cez Slovensko viac ako 40 vojenských konvojov
<< predchádzajúci článok
Prezidenta Srbska Vučiča slávnostne uviedli do funkcie

Odborári VW majú pre zamestnávateľa nové ponuky, sú pripravení rokovať - diskusné fórum čitateľov