Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Radíme

16. marca 2018

Odborníci považujú za zlatý stred sedemhodinový spánokSvetový deň spánku je každoročná udalosť, pri ktorej ide o zdôraznenie významu zdravého spánku pre človeka.Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
 
Bratislava/Rochester/Praha 16. marca (TASR) - Svetový deň spánku je každoročná udalosť, pri ktorej ide o zdôraznenie významu zdravého spánku pre človeka. Pri príležitosti tohto dňa, pripadajúceho na piatok pred marcovou rovnodennosťou, sa v mnohých krajinách sveta konajú akcie podčiarkujúce význam spánku pre zdravie. V roku 2018 Svetový deň spánku pripadol na 16. marca.


Priemerný čas potrebný na spánok predstavuje šesť až deväť hodín, za zlatý stred odborníci uznávajú spánok v trvaní sedem hodín. Dôležitý faktor z pohľadu kvality či kvantity spánku je vek človeka. V súvislosti s časom potrebným na spánok portál zdravie.sk ďalej konštatoval, že pri novorodencoch možno pozorovať 16-hodinový spánok, pri dvojročnom dieťati deväť až 12-hodinový spánok, v prípade seniorov to môže byť napríklad šesť hodín spánku.

Hlavným cieľom spánku je regenerácia organizmu a upratanie "neporiadku v hlave". Zážitky prežité počas dňa sa zaraďujú do správnych "schránok" a nepotrebné sa vyraďujú. Je to taká denná uzávierka, konštatoval portál zdravie.sk.

Spánková medicína zaznamenáva v posledných dvoch desaťročiach výrazný medicínsky rozmach vo svete aj na Slovensku, uviedol predseda Slovenskej spoločnosti spánkovej medicíny Imrich Mucska na webe tejto spoločnosti. Počas tohto obdobia vznikli na Slovensku viaceré spánkové laboratóriá vybavené kompletnou polysomnografickou a videopolysomnografickou diagnostickou technikou so školeným personálom. Slúžia na diagnostiku a liečbu porúch spánku a spánkových porúch dýchania.

Portál Svetového dňa spánku upozornil, že tento deň je pravidelná globálna udalosť. V roku 2018 špecialisti na spánok pripravili program v 17 krajinách. Tento deň pripravuje Výbor svetového dňa spánku, ktorý spadá pod Svetovú asociáciu spánkovej medicíny (WASM). Hlavným cieľom svetového dňa je znížiť dosah zdravotných rizík na spoločnosť lepšou prevenciou a kontrolou spánku.

Poruchy spánku sa týkajú približne 45 percent svetovej populácie. Pritom sa im v mnohých prípadoch dalo predísť.

Lekári zdôrazňujú, že spánok je pre každého človeka vzácny majetok, s ktorým treba primerane zaobchádzať a čo najlepšie využívať. Upozorňujú, že spánok nie je správne zanedbávať.

Svetový deň spánku sa prvýkrát konal 14. marca 2008.

 

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Prečo po sebe už netúžite? Tu je 7 dôvodov (30. 1. 2018)
 Práca s počítačom zaťažuje oči, väčším problémom sa však môžete vyhnúť (29. 1. 2018)
 Milujete dokonalé hotelové postele? Takto si ich vyčarujete aj doma (29. 10. 2017)
 Prepadla vás jesenná únava? Pomôcť môže aj čokoláda (10. 10. 2017)
 Tablety netreba deťom zakázať, no viesť ich treba i k tvorivým hrám (7. 10. 2017)
 Pozrite si zoznam sušienok, ktoré obsahujú jedovatý fipronil. Skontrolujte, či ich nemáte doma (6. 10. 2017)
 Na jeseň číha na ľudí chrípka i prechladnutie. Ako sa na ne pripraviť? (3. 10. 2017)
 RADÍME: Pozor na nehodu so zverou (26. 9. 2017)
 Domáci lekár: 8 účinných receptov proti chrípke a kašľu (22. 9. 2017)
 Odblokovať deťom strach zo školy môžu i spoločenské hry (18. 9. 2017)nasledujúci článok >>
Ceny Radio_ Head Awards 2017 získala skupina Fallgrapp a Katarzia
<< predchádzajúci článok
Pred 75 rokmi sa narodil džezmen Jozef Dodo Šošoka