Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

05. júna 2023

Ombudsman Dobrovodský začal kontrolu cudzineckej polície, zameria sa aj na využívanie donucovacích prostriedkovVerejný ochranca práv Róbert Dobrovodský spolu s právnikmi z jeho kancelárie začali v pondelok o 9:30 neohlásenú kontrolnú návštevu Útvaru policajného zaistenia pre ...Zdieľať
cudzinci 676x329 5.6.2023 (SITA.sk) - Verejný ochranca práv Róbert Dobrovodský spolu s právnikmi z jeho kancelárie začali v pondelok o 9:30 neohlásenú kontrolnú návštevu Útvaru policajného zaistenia pre cudzincov v Sečovciach. Ako úrad ombudsmana informoval v tlačovej správe, návšteva bude trvať podľa potreby až do stredy 7. júna.

Podmienky zaistenia


Kontrola sa zameria na prístup príslušníkov Policajného zboru k zaisteným osobám, kvalitu stravy (vrátane zohľadnenia náboženských špecifík), podmienky zaistenia, prístup k zdravotnej starostlivosti, ale aj na využívanie obmedzovacích a donucovacích prostriedkov. So zaistenými osobami budú kontrolóri viesť osobné rozhovory a kontrolované budú priestory a súvisiace dokumenty.

Pre intenzívnu trojdňovú návštevu som sa rozhodol na základe sťažností, ktoré mi osobne avizovali cudzinci počas mojej neohlásenej návštevy 13. apríla. Vtedy som mal možnosť sa s cudzincami porozprávať bez prítomnosti policajtov," povedal Dobrovodský.

Donucovacie prostriedky zo strany policajtov


Z úst cudzincov podľa neho vtedy zazneli sťažnosti na neprimerané používanie obmedzovacích a donucovacích prostriedkov zo strany policajtov, ako napríklad preventívne používanie slzotvorného plynu. Poukazovali tiež na nemožnosť kontaktovať blízke osoby v cudzine alebo na nemožnosť spojiť sa listom s Kanceláriou verejného ochrancu práv.

Osobitne budem skúmať, v akom rozsahu sa používajú tzv. samotky (priestory s oddeleným režimom zaistenia)," zdôraznil ombudsman.

Hneď po aprílovej návšteve zariadenia Dobrovodský podľa vlastných slov požiadal vedenie útvaru o zaslanie celej relevantnej dokumentácie.

Tú sme dostali a podľa nej budeme viesť hĺbkovú kontrolu. O výsledkoch a prípadných navrhnutých opatreniach budem informovať ministra vnútra, Prezídium Policajného zboru aj verejnosť. Ak si zistenia vyžiadajú návrh legislatívnych zmien, tieto odporučím poslankyniam a poslancom Národnej rady SR," dodal ombudsman.


Zdroj: SITA.sk - Ombudsman Dobrovodský začal kontrolu cudzineckej polície, zameria sa aj na využívanie donucovacích prostriedkov © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Fico tvrdí, že mediálna kampaň NATO je zásahom do predvolebnej kampane. Obáva sa odklonu voličov Smeru
<< predchádzajúci článok
V Čechách sa zrazil vlak s nákladným autom, prevážal asi 50 ľudí