Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

24. augusta 2012

Palestínskeho lídra Arafata asi otrávili, skúmajú pozostatkyTelesné pozostatky zosnulého palestínskeho lídra Jásira Arafata preskúmajú v laboratóriách švajčiarskej Univerzitnej nemocnice v Lausanne, aby zistili, či politik nebol otrávený rádioaktívnym ...Zdieľať
jasir arafat ŽENEVA 24. augusta (WEBNOVINY) - Telesné pozostatky zosnulého palestínskeho lídra Jásira Arafata preskúmajú v laboratóriách švajčiarskej Univerzitnej nemocnice v Lausanne, aby zistili, či politik nebol otrávený rádioaktívnym polóniom.


Palestínska samospráva už univerzite povolila exhumovať telo, ktoré je pochované v Rámalláhu na Západnom brehu Jordánu. O vyšetrenie pozostatkov požiadal palestínsky prezident Mahmúd Abbás potom, čo Inštitút rádiofyziky v Lausanne začiatkom júla oznámil, že niektoré Arafatove veci obsahovali nevysvetliteľné množstvo polónia.

Vdova a dcéra po Arafatovi už podali trestné oznámenie na neznámych páchateľov v súvislosti s podozrením, že svetoznámy politik sa stal obeťou vraždy. Trestné oznámenie podali vo Francúzsku, kde Arafat zomrel v roku 2004.

Arafatovu smrť sprevádzajú dohady odvtedy, ako francúzski lekári uviedli, že nevedia, na čo zomrel. Predstavitelia palestínskeho vedenia hneď po jeho smrti poukazovali na možnosť otravy, vyšetrovanie to však nepreukázalo, rovnako ako ani ochorenie na rakovinu alebo AIDS.

Arafatov synovec Násir al-Kudva vyjadril presvedčenie, že záhadné úmrtie má na svedomí Izrael, židovský štát však naďalej popiera akúkoľvek zodpovednosť.

Polónium je mimoriadne nebezpečný prvok, ktorý sa iba zriedkavo objavuje mimo vojenských a vedeckých kruhov. Polónium bolo stanovené ako príčina smrti bývalého ruského špióna Alexandra Litvinenka v Londýne v roku 2006, pričom sa predpokladá, že bol zámerne otrávený.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Mladíkovi nahradili chýbajúcu dúhovku, uvidí trikrát lepšie
<< predchádzajúci článok
Lupič zo Žiliny udrel muža pod mostom a odcudzil mu nohavice