Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

17. septembra 2020

Pastieri sobov našli na Ľachovských ostrovoch dokonale zachované telo medveďa z doby ľadovejPastieri sobov na ruskom arktickom súostroví natrafili na mŕtve telo dokonale zachovaného medveďa jaskynného pochádzajúceho z ľadovej doby. Nález odhalený pod topiacim sa permafrostom objavili na Ľachovských ...Zdieľať
russia_ice_age_bear_92372 d9d0654d66c24a4a8a22c2528b3549ec 676x507 17.9.2020  - Pastieri sobov na ruskom arktickom súostroví natrafili na mŕtve telo dokonale zachovaného medveďa jaskynného pochádzajúceho z ľadovej doby. Nález odhalený pod topiacim sa permafrostom objavili na Ľachovských ostrovoch. Medveď mal neporušené zuby a dokonca aj ňufák.

Jediný nález svojho druhuVedcom sa v minulosti podarilo objaviť kosti medveďov jaskynných, ktoré vyhynuli pred 15-tisíc rokmi.

Experti zo Severovýchodnej federálnej univerzity v Jakutsku, popredného centra pre výskum mamutov srstnatých a iných prehistorických druhov, označili najnovší nález za prelomový.

Výskumníčka Lena Grigorievová zdôraznila, že je to "prvý a jediný nález tohto druhu".

"Medveď je úplne neporušený, má všetky vnútorné orgány, dokonca aj nos. Tento nález má obrovský význam pre celý svet," uviedla.

Presný vek ešte nepoznajú


Podľa predbežnej analýzy dospelý medveď žil pred 22-tisíc až 39 500 rokmi. "Na stanovenie presného veku medveďa je potrebné vykonať rádiokarbónovú analýzu," dodal ďalší výskumník Maxim Čeprasov.

Medveďa našli na najväčšom z Ľachovských ostrovov, ktoré sú súčasťou súostrovia Novosibírskych ostrovov a nachádzajú sa medzi Morom Laptevovcov a Východosibírskym morom.

Podobné nálezy sa v sibírskej časti Ruska objavujú čoraz častejšie. Odborníci to pripisujú otepľovaniu klímy, ktoré v niektorých oblastiach Arktídy roztápa zamrznutý permafrost.

Pred niekoľkými týždňami vytiahli zo sibírskeho jazera 10-tisíc rokov staré pozostatky mamuta srstnatého.


Zdroj: Webnoviny.sk - Pastieri sobov našli na Ľachovských ostrovoch dokonale zachované telo medveďa z doby ľadovej © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Video: Knechtová predstavuje duet s Ďuricom. Videoklip nakrúcali na zámku
<< predchádzajúci článok
Nvotová rozpredáva nástroje. Štát chce umelcov vyhladovať, tvrdí známa hudobníčka

Pastieri sobov našli na Ľachovských ostrovoch dokonale zachované telo medveďa z doby ľadovej - diskusné fórum čitateľov